Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Najstarsze bramy miasta

Brama Rzeźnicza, najstarsza z bram murowanych do lokacyjnego miasta, powstała prawie z pewnością z inicjatywy Leszka Czarnego ...

fot.K.Myślik

W XXXII numerze "Rocznika Krakowskiego" wydanym w 1951 r., w bardzo szczupłej objętości, znajdą Państwo kardynalny dla naszej sprawy tekst Stefana Świszczowskiego. Bardzo zachęcam: http://mbc.malopolska.pl/dlibra/docmetadata?id=16146&from=publication


Brama Rzeźnicza, najstarsza z bram murowanych do lokacyjnego miasta, mogła wyglądać zrazu tak, jak na załączonej rekonstrukcji - pochodzącej nb z przywołanego tekstu.
Powstała prawie z pewnością z inicjatywy Leszka Czarnego, który jednak jej ukończenia nie dożył.  Kiedy krakowianie w 1288 r. odparli najazd tatarski, mogła być prawie ukończona. Broniona była przez cech rzeźników, którzy wykonywali swoje krwawe acz pożyteczne rzemiosło na wzniesieniu za murami miejskimi, zwanym później "Kotłów", co jest przeróbką niemieckiego słowa "Kuttenhof" oznaczającego miejsce wyrzucania odpadków z rzeźni.

Nie dziwota, że miejsce, na którym nieopodal stoi Pałac Prasy nazywano "Psią górką"... Do dziś stojący przy ul. Westerplatte, obok Straży Pożarnej dom cechu rzeźników i masarzy nosi nazwę"Na Kotłowem".
Dziś rekonstrukcja możliwego wyglądu wlotu bramy od strony Plant przyciąga uwagę tych, którzy jej szukają. Tysiące pozostałych, w tym i niejedno z Państwa, mija to miejsce bez podnoszenia głowy. Warto to zmienić.

Konrad Myślik/kp

Źródło: Radio Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię