|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kamienie nie zawsze wołają, ale mówią - nierzadko

Widok nagrobków ciętych z marmuru przywiezionego z Indii czy Chin nie dziwi nas tak dalece...

Posłuchaj:

fot. H.Hermanowicz (ze zbiorów MHK)

Widok nagrobków ciętych z marmuru przywiezionego z Indii czy Chin nie dziwi nas tak dalece, że nawet się nie zastanawiamy, skąd pochodzi. Czasem, gdy na pl. Mariackim potkniemy się o strzępy pomysłu jakiegoś ważnego Pana, któremu wmówiono, że kamień z Turcji świetnie się nadaje  na wolne powietrze do Krakowa... to mówimy wyrazy.
Kamień na wawelskim dziedzińcu ma lepsze pochodzenie (jak widać) a marmur na sarkofag Anny Jagiellonki w Kaplicy Zygmuntowskiej wydobywać musiano w Austrii na specjalne pozwolenie cesarskie. Kamień wapienny z Zakrzówka do niczego się nie nadaje bo pęka (całe złoże, eksploatowane przy pomocy wybuchów, ma mikropęknięcia.) Posadzki katedralne łączą dolomit z marmurem dębnickim (z Dębnika pod Krzeszowicami, nie zaś z Dębnik!) a najstarsze krakowskie kościoły kamienne stawiano z wapienia (miejscowego) i piaskowca zwożonego (może w zimie, po śniegu?) z pogórza wielickiego. Kamieniarstwo, podobnie jak krawiectwo, szewstwo i stolarstwo, łączy pewna trudność: nie można się pomylić przy krojeniu. Kamień raz uszkodzony niewprawną ręką nie przyda się już do rzeźb ani do konstrukcji. Sfotografowana przez Henryka Hermanowicza kolumna, jedna z ośmiu podtrzymujących sklepienie krypty pod prezbiterium kościoła św. Gereona... (dość, ta zabawa nie ma końca). Skąd wiemy co i z czego było robione? Ano dzięki badaniom geologów i krystalografów. Potrafią oni rozpoznać DOKŁADNIE, z którego złoża pochodziły kamienie na najstarsze krakowskie świątynie. Dość to frapujące, przyznają Państwo. 
 
 
Na zdjęciu satelitarnym 3D z zasobu google.maps widzimy jasną plamę pośrodku kadru, która powoli zarasta bloczkami. To jeden z najstarszym miejskich kamieniołomów wapienia. Gdzie położony? Poznają Państwo z pewnością: po prawej u góry - Kopiec Kraka, u dołu - ul. Wielicka. Na prawo od kamieniołomu - nowy cmentarz podgórski.
 
Konrad Myślik/kp
100%
0%