W tym roku stulecie swojej nieprzerwanej działalności świętuje jedna z najstarszych w Krakowie drużyn harcerskich, Czarna Trzynastka Krakowska.

               Ta niezwykła fotografia, którą będą Państwo mogli zobaczyć od 7 kwietnia do 18 maja, na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej, powstała 7 lipca 1918 r., niespełna pół roku po powołaniu drużyny. Widzimy na niej świat młodzieży ówczesnego Krakowa: gimnazjalistów, legionistów, kapelusiki słomkowe w stylu Harolda Loyda i Bustera Keatona. Pośrodku ostatniego rzędu stoją obok siebie Józef Grzesiak "Czarny" (w mundurze), założyciel drużyny i - po jego lewej ręce - Stanisław Stanek "Wodzisław" ( w kapeluszu, z zacienioną twarzą), twórca słowiańskiej obrzędowości drużyny. Poniżej od prawej, dwóch gimnazjalistów. To bracia Marian i Rudolf Jamkowie, urodzeni na Ludwinowie, a wychowani na Dajworze, synowie robotnika gazowni miejskiej.

                Radio Kraków ma ten przywilej, że miejsce na którym obecnie stoi, otoczone jest zewsząd matecznikiem Czarnej Trzynastki. To własnie z Nowej Wsi Narodowej, Czarnej Wsi, Krowodrzy, Kleparza, Piasku i Łobzowa wywodzi się pięć (już) generacji Trzynastaków - bo tak siebie nazywamy. Przy ul. Grabowskiego mieszkał też założyciel polskiego harcerstwa, Andrzej Małkowski.

Konrad Myślik/kp