Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Signum Temporis" Tomasza Westrycha

Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, medalierstwem, konserwacją kamienia i drewna. Zawsze interesowała go natura i jej też poświęca w swej twórczości szczególną uwagę. Wybrał rzeźbę ponieważ jest ona prawdopodobnie najstarszą ze sztuk plastycznych i daje mu najwięcej satysfakcji i spełnienia. O rzeźbieniu, mistrzach i najnowszej wystawie pt. "Signum Temporis" w Galerii Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Tomasz Westrych opowiadał 3 marca w programie Jolanty Drużyńskiej, Koło Kultury.

Z wystawy "Signum Temporis". Fot.JD

Z katalogu do wystawy Signum Temporis - Galeria Lipowa 3:  Aleksandra Skorek,kurator wystaw  -  " Formy tworzonych przez Tomasza Westrycha rzeźb są proste, monumentalne „grubo ciosane”, tak, jakby były wykonane z kamienia.  Można w nich dostrzec ten sam rys, który odnajdujemy w sztuce ludów pierwotnych, w sztuce czarnej Afryki czy wysp Pacyfiku. Ten sam, który świadomie eksponowali artyści XX-wiecznej awangardy, starając się dotrzeć do tego, co pierwotne.

 

fot.JD

 

W twórczości Tomasza Westrycha tę pierwotność, naturalność podkreślają również używane przez niego materiały – terakota i papier. Artysta stara się za ich pomocą ukazywać emocje, którym od wieków poddaje się człowiek. Wszystkie obawy, lęki, wątpliwości – bo o nich mowa - kumulują się w głowie. Stąd cykl „Eratyków”, terakotowych rzeźb, które stanowią trzon wystawy „Signum Temporis”, eksponowanej w Galerii Lipowa 3"

 

Fot.JD

 

Tomasz Westrych – absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie (Wydział Rzeźby, 1993). Stopień doktora uzyskał na macierzystej uczelni w 2005 roku. Tworzy rzeźby z terakoty i papierowe płaskorzeźby. Obecnie pracuje jako adiunkt w I‐ej Pracowni Rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, medalierstwem, konserwacją kamienia i drewna.

 

jd/mat.pras

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię