- A
- A
- A
Zuzanna Ginczanka, listy kobiet i Radiowy Klub Książki
W stulecie urodzin Zuzanny Ginczanki w programie rozmowa z Agatą Araszkiewicz, badaczką twórczości poetki, autorką opracowania wyboru jej wierszy „Mądrość jak rozkosz” oraz kultura epistolarna kobiet po 1750 r. czyli przewodnik po wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej pt. „….pisać listy potrafią tylko kobiety”. Radiowy Klub Książki gości dziś w Żegocinie, o książkach dyskutują uczniowie żegocińskiego gimazjum.
ZUZANNA GINCZANKA (ur. w 1917 w Kijowie, zm. w 1944 w Krakowie)- polska poetka żydowskiego pochodzenia, ikona życia literackiego międzywojennej warszawskiej bohemy, jedna z najzdolniejszych kobiet piszących w dwudziestoleciu międzywojennym. Publikowała w pismach "Szpilki", "Wiadomości literackie", "Skamander", "Nowe Widnokręgi", "Almanach Literacki". W 1936 roku, w wieku 19 lat wydała debiutancki tomik wierszy - "O centaurach", w wydawnictwie J. Przeworskiego w Warszawie. Długo zapomniana i niedoceniona, Ginczanka wciąż dopomina się o swoje miejsce w polskiej kulturze i historii. Historia życia poetki była ściśle związana z Krakowem. Od lata lub jesieni 1943 roku przez prawie rok Ginczanka ukrywała się w kamienicy przy Mikołajskiej 26. Po odkryciu jej kryjówki była więziona na Montelupich, a potem najprawdopodobniej rozstrzelana na terenie obozu Płaszów.
Poezja Ginczanki – śpiewna, wielowymiarowa, nasycona metaforami i zaskakującymi puentami – dotyka wielu obszarów ludzkiego doświadczenia, a przede wszystkim dualizmu osobistego doświadczenia: lekkość i ciekawość młodej dziewczyny skonfrontowana z dojrzałością myśli i formy poetyckiej; pulsująca afirmacja życia oraz poczucie zagrożenia i przeczucie śmierci.

„….pisać listy potrafią tylko kobiety” -wystawa listów kobiet w Bibliotece Jagiellońskiej
Listy m.in. George Sand, Marii Skłodowskiej-Curie, Heleny Modrzejewskiej, Józefiny Bonaparte i Olgi Boznanskiej zobaczymy w Bibliotece Jagiellońskiej na wystawie zatytułowanej „…pisać listy potrafią tylko kobiety”. Kultura epistolarna kobiet po 1750 r. "
"Prezentujemy listy znamienitych intelektualistek, pisarek i kobiet naukowców z Polski, Anglii, Francji czy Włoch. W większości nigdy dotąd nie pokazywanych- mówią kuratorzy, dr Paweł Zarychta z Instytutu Filologii Germańskiej UJ oraz Joanna Baster z Biblioteki Jagiellońskiej
Zdaniem kuratorów wystawa ma pokazać nie tyle mnogość samych autorek piszących listy po 1750 r., co przede wszystkim wskazać na ich ogromny wkład w kulturę polską i europejską, który dokonywał się także poprzez listy właśnie. Ekspozycja dotyczy ponadto aspektów, takich jak materialność, poetyka i estetyka listu kobiecego, listowniki i powieści epistolarne, list kobiecy w kulturze i literaturze, jego rola w emancypacji kobiet itd. Wystawę można oglądać w Sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej, w nowym gmachu (wejście od ul. Oleandry 3) od 3 do 23 marca 2017 .
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.ifg.filg.uj.edu.pl/frauenbriefe
Radiowy Klub Książki w Żegocinie
Trwa radiowa akcja promocji czytelnictwa w Małopolsce.
Po raz pierwszy Radio Kraków odwiedzi młodzieżowy Dyskusyjny Klub Klub Książki.
To klub działający przy Zespole Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie.
Młodzieżowy Klub Książki działa tam 2010 roku i skupia głównie uczniów klas gimnazjalnych. Klub nie ma charakteru zamkniętego, co oznacza że mogą w nim uczestniczyć uczniowie nie będący stałymi członkami.
Do tej pory młodzież wypożyczyła ok. 510 książek, co oznacza, że klubowicze przeczytali ok. 90 tytułów.
Regularnie organizowane są spotkania z pisarzami, młodzież uczestniczy też w spotkaniach autorskich w okolicznych bibliotekach i Krakowie.
Uczniowie z Żegociny regularnie odwiedzają Wojewódzką Bibliotekę w Krakowie- mówi koordynatorka klubów Elżbieta Skrzydlewska.
Radiowy Klub Książki w Żegocinie odbędzie się 6 marca o g. 11:40.
Relacja ze spotkanie w Kole Kultury 9 marca po godz. 22.
Projekt realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury "Promocja czytelnictwa”
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:54
31-latek zginął w zderzeniu quada z ciągnikiem rolniczym
-
21:53
Czym jest rekonstrukcja rządu?
-
21:25
Nie żyje 8-latek ranny w wypadku w Spytkowicach
-
20:58
Ekstraklasa rośnie w siłę. Małopolskie kluby zaczynają nowy sezon
-
20:30
Otwarcie ulicy Krakowskiej w Nowym Sączu
-
20:16
Cracovia bije mistrza na jego stadionie
-
19:39
Rekonstrukcja bitwy o Tobruk na Pustyni Błędowskiej. Stu rekonstruktorów w akcji
-
19:01
Renesansowy balkon na wieży Mariackiej odzyskuje dawny blask
-
17:41
Zwycięski Bruk-Bet, Wieczysta z remisem
-
16:56
"Dzieciaki kontra kryzys" i "Podaj dalej" – książki, które budują most między pokoleniami i uczą, że dobro wraca
-
16:48
Nowy odcinek ścieżki wokół Pustyni Błędowskiej już otwarty [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
16:34
Letnie święto animacji w Krakowie
-
22:30
Karczmy na lodzie i sarmacki horror, czyli wokół "Krzywdy" Pawła Rzewuskiego