Do rozmowy jurorzy wybrali w tym miesiącu trzy książki:

 

Joanna Bator, Rok królika. Znak
Pierwsza powieść Bator po nagrodzonej Nike w 2013 roku głośnej książce „Ciemno, prawie noc”. Pisarka długo kazała czytelnikom na nią czekać, chociaż w tym czasie opublikowała przygotowującą do niej paradokumentalna historię pt. „Wyspa Łza”. W „Roku królika” powraca do sprawdzonych motywów i tematów, mrocznej bliźniaczki, utraty, znikania i prowincjonalnej Polski. Tym razem miejscem akcji stają się Ząbkowice Śląskie.

 

Tomasz Różycki, Litery. Wydawnictwo a5
Kolejny, już 92. tom w serii Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5 pod red. Ryszarda Krynickiego. Twórczość Tomasza Różyckiego, poety z roczników siedemdziesiątych, nie jest kojarzona z młodą poezją. Jej wyraźna kontynuacyjność każe myśleć o Różyckim jako spadkobiercy gigantów modernizmu, który dzieli poetyckie doświadczenie ze swoimi poprzednikami, a nie z rówieśnikami. Poezja ta jest w sposób dosłowny i metaforyczny związana z przestrzenią. (z materiałów wydawcy).

 

Małgorzata Szumska, Twarze tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach. Czarne
Reporterska próba opisania codziennej rzeczywistości  Filipin po katastrofie. Kilka miesięcy po potężnym tajfunie Yolanda autorka dociera na wyspy, a z tej podróży spisuje swoje uwagi, refleksje, przeżycia i spotkania z ludźmi. Jak pomagać tym, którzy dotknięci zostali przez największy żywioł i stracili wszystko? Czy można spełniać ich marzenia i co dla nich znaczy szczęście?

 

Tytuł książki grudnia ogłoszony zostanie w programie Koło Kultury w czwartek 29 grudnia tuż przed godziną 22. Zapraszamy!


W drugiej godzinie Koła Kultury podsumowanie Roku Sienkiewicza i rozmowa z Maciejem Pinkwartem, autorem książki  "Zakopane Henryka Sienkiewicza".

Henryk Sienkiewicz  – pisarz, publicysta, laureat literackiej Nagrody Nobla , był wielkim miłośnikiem Zakopanego i bywał tu systematycznie przez ponad ćwierć wieku.
Utrzymywał bliskie kontakty ze stałymi mieszkańcami i bywalcami Zakopanego, m.in. Stanisławem Witkiewiczem, Tytusem Chałubińskim,  Kazimierzem Tetmajerem, Stefanem Żeromskim, a także z Janem Krzeptowskim Sabałą.
W Zakopanem pracował też nad wieloma innymi powieściami, m.in. Panem Wołodyjowskim, Bez dogmatu, Rodziną Połanieckich i Quo vadis.
Książka Macieja Pinkwarta "Zakopane Henryka Sienkiewicza", która ukazała się nakładem wydawnictwa Wagant, wieńczy kończący się właśnie Rok Sienkiewicza.