„Spotkanie innego rodzaju” (wydawnictwo a5) to tytuł nowego wyboru wierszy Hansa Magnusa Enzensbergera, (Encensbergera) najwybitniejszego - żyjącego poety- języka niemieckiego.

90-letni poeta i eseista, znawca matematyki , laureat wielu prestiżowych nagród, jest też autorem powieści, dramatów, słuchowisk radiowych i kilku książek dla dzieci . Wynalazł maszynę automatycznie komponującą wiersze. Jego twórczość tłumaczona jest na przeszło czterdzieści języków.

Autorem polskiego wyboru i przekładów jest Ryszard Krynicki, poeta i tłumacz, specjalizujący się w poezji niemieckojęzycznej . Przekładał m.in. wiersze Nelly Sachs i Paula Celana.

„Spotkanie innego rodzaju” to mój osobisty wybór -mówi Ryszard Krynicki.

 

Na Festiwalu Miłosza dziś spotkanie z syryjskim poetą, którego wiersza słuchaliśmy w radiowej bibliotece we wtorek.

Saleh Diab, urodzony w 1967 roku w okolicy Aleppo, mieszka we Francji. Poeta, dziennikarz piszący o literaturze, znawca współczesnej poezji arabskiej, której poświęcił m.in. swoją pracę doktorską i dwa eseje na temat poezji pisanej przez kobiety.

W Krakowie przedstawi swój nowy tomik "Odległy dzień", który ukazał się w tłumaczeniu Agaty Kozak, nakładem wydawnictwa Lokator.

"Piszę głównie o miłości"-mówi autor.

Znamy już termin i program 5 edycji Festiwalu im. Zygmunta Haupta .

Od 26 do 29 września w Gorlicach odbywać się będą spotkania autorskie, debaty, koncerty, filmy i spektakle. Zaplanowano ponad 20 wydarzeń.

Swój udział potwierdzili wybitni pisarze i literaturoznawcy z Polski i zagranicy- mówi dyrektor programowy Festiwalu Andrzej Stasiuk.

Do 5 lipca 2019 r. trwa kampania crowdfundingowa. Zbierane są fundusze od czytelników na organizację wydarzenia. Na wszystkich, którzy wesprą 5. Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach czekają atrakcyjne nagrody. Szczegóły na stronie Festiwalu Haupta. www.festiwalhaupta.pl

 

Czym się zajmują tłumacze? Jaka jest rola przekładu? Jakie są rodzaje przekładu? O tym wszystkim w formie obrazkowej opowiada komiks "W głowie tłumaczy" do którego scenariusz napisał Tomasz Pindel, z którym rozmawia Barbara Gawryluk.