W Kole Kultury w pierwszej godzinie o Zakopanem, jakiego nie znacie i o Ursynowie, jakiego się nie spodziewacie.

"Nieobecne miasto" sami autorzy książki Kuba Szpilka, Piotr Mazik i Maciej Krupa, nazywają przewodnikiem. Podpowiadają, że można z tą opowieścią zwiedzać Zakopane, ale że dzięki temu zobaczy się miasto z zupełnie innej strony. Nie ma w książce turystycznych atrakcji, znanych willi, głośnych nazwisk, artystów tworzących pod Tatrami. Jak mówią, to co uderzające w ich opracowaniu, to to, że go do tej pory nie było.  Przedstawiają  historie Zakopanego opowiedzianą losami ludzi, którzy w nim pracowali, przyczyniając się do jego rozwoju, popularności i świetności. W trzech częściach Krupa, Szpilka i Mazik przywołują pamięć o ceprach, gruźlikach i Żydach. To historie zakopiańczyków często nigdzie nie opisane lub wstydliwie pomijane.
„Jesteśmy przekonani, że Zakopane można spotkać inaczej. W niespiesznej wędrówce, poświęcając więcej uwagi miejscom niby znanym i tym zgoła pospolitym, pamiętając przy tym, że nasza wiedza – osobliwie o przestrzeniach kulturowo istotnych – zawsze jest zmityzowana, co nie znaczy nieprawdziwa, jednostronna wszak i upraszczająca" - mówią autorzy.
Pracują razem od lat, prowadzą razem fundację "Zakopiańczycy w poszukiwaniu tożsamości". Napisali już razem kilka książek, zorganizowali kilka wystaw. Dzielą poprzez dialog prace z przyjaźnią.
Książka ukazuje się nakładem wydawnictwa Czarne i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
W Radiu Kraków fragmenty czyta Szymon Kuśmider. Radiowa biblioteka od 22 do 25 sierpnia o 11.45. A w Kole Kultury autorzy opowiadają o książce.

Gościem Koła Kultury będzie też Lidia Pańkow, reporterka, która w książce "Bloki w słońcu" opowiada historię Ursynowa Północnego. Spotyka się z architektami i projektantami, szuka dokumentów i planów, sprawdza ideę tworzenia miejsca mającego zapewnić adresy setkom tysięcy mieszkańców. Jak Ursynów odciążył centrum aglomeracji? Czy sprawdziły się założenia projektantów? Co o swoim miejscu na ziemi mówią jego mieszkańcy, ci pierwsi i następni, którzy tu się urodzili i wychowali?
Blokowisko z wielkiej płyty raczej nikomu dobrze się nie kojarzy. Lidia Pańkow udowadnia w prywatnych opowieściach mieszkańców, że nie musi to być anonimowa, nieprzyjazna przestrzeń.

W drugiej godzinie programu o swoim projekcie Prawda opowie Mariusz Szczygieł. Efektem jego pracy reporterskiej i spotkań z ludźmi jest książka nosząca właśnie taki tytuł: "Projekt: Prawda". O jej wyjątkowości świadczy umieszczenie w niej innej książki, autorstwa Stanisława Stanucha, krakowskiego dziennikarza, pisarza, w latach siedemdziesiątych związanego również krakowską rozgłośnią. Jego książka "Portret z pamięci" napisana w 1959 roku stała się dla Szczygła początkiem niezwykłego przedsięwzięcia. Na czym ono polega i dlaczego to właśnie Stanuch posłużył za inspirację, dowiemy się w Kole Kultury po godz. 22.


Dzień przed krakowską filmowa premierą "Czerwonego kapitana" z główną rolą Macieja Stuhra, przedstawimy państwu powieść  słowackiego autora ukrywającego się pod pseudonimem Dominik Dan. Kryminalna historia rozgrywająca się na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, tuż po rozpadzie komunistycznych struktur posłużyła twórcom filmu wchodzącego właśnie na ekrany polskich kin.