W Kole Kultury zapraszamy na dwa ważne, literackie festiwale.

Już w ten weekend w Gorlicach spotkają się z publicznością goście Festiwalu im. Zygmunta Haupta.  Bogaty program obejmuje nie tylko rozmowy i spotkania wokół tekstów niesłusznie zapomnianego twórcy, przywracania pamięci jego biografii. Organizowany po raz drugi Festiwal im. Zygmunta Haupta jest też okazją do poznania ważnych książek polskich autorów, którzy przyjadą na wypełniony literaturą czas do Gorlic.  Więcej o festiwalu TUTAJ: http://www.radiokrakow.pl/kultura/festiwal-im-zygmunta-haupta-rusza-w-gorlicach/


Organizatorzy jednego z największych krakowskich literackich wydarzeń, czyli Festiwalu Conrada powoli zdradzają jego szczegóły, program i nazwiska gości. W Kole Kultury Grzegorz Jankowicz i Urszula Chwalba powiedzą o niezwykłej konstrukcji tegorocznego festiwalu, o hasłach i słowach kluczach na podstawie których odbywać się będą festiwalowe spotkania, debaty i rozmowy. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest intensywność, rozumiana zarówno jako pasja, jak i niesłabnące zaangażowanie we wspólną sprawę kultury. Oznacza to, że autorzy programu kładą wyjątkowy nacisk na postawę: postawę organizatorów, postawę artystów i postawę czytelników. Każdy dzień tegorocznej edycji Festiwalu Conrada będzie przebiegał pod innym hasłem: Języki, Wiary-Niewiary, Emocje, Krajobrazy, Napięcia czy Zmysły. Festiwal zaczyna się 24 października i potrwa tydzień.

Gośćmi programu będą też Leonard Neuger i Jerzy Illg, autorzy książki "Zwierciadło", będącej zapisem ich rozmowy, przeprowadzonej z Andriejem Tarkowskim, ostatniego wywiadu, jakiego udzielił przed śmiercią. Wywiad odebrany został wówczas jako duchowy testament artysty i doczekał się przekładów na kilkanaście języków. Po raz pierwszy, w 30 rocznicę śmierci reżysera, ukazuje się w wydaniu książkowym.

Na koniec spotkanie z francuskim naukowcem historykiem.  Eric Baratay to autor książki "Zwierzęcy punkt widzenia. Inna wersja historii" (Wydawnictwo w podwórku). W Kole KUltury rozmawiamy o  koniach, krowach, owcach, psach i kotach, o ich losie i naszym stosunku do nich. Jak zmienia się sytuacja zwierząt domowych, jaka czeka je przyszłość. I co profesor zobacył na ulicach Krakowa - z punktu widzenia zwierząt.