Na 90 urodziny Radia Kraków specjalne wydanie Koła Kultury.

W Kole Kultury rozmawiamy o roku 1927, kiedy to uruchomiono w Krakowie radio. Jaka była wtedy atmosfera kulturalna w mieście? Kto najbardziej liczył się w literackim świecie? Czy literaci wykorzystywali od razu nowe możliwości popularyzowania swojej twórczości? Co interesowało środowisko krakowskich intelektualistów?
Na te pytania poszukamy odpowiedzi w rozmowie z Jackiem Olczykiem, autorem książki "Zycie literackie w Krakowie (Korporacja ha!art).

Fot. Lech Wilczek (wydawnictwo Marginesy)

W radiowym archiwum wyszukujemy dla Państwa najciekawsze dźwięki, audycje, rozmowy, wywiady. Mistrzynią rozmów z ludźmi kultury przez całe lata była w naszej rozgłośni Anna Balicka. Kiedy przeglądamy jej dorobek trafiamy na kilkaset audycji poetyckich, historycznych, etnograficznych, jest wśród nich wiele krakowskich literackich portretów.
My dziś przypominamy fragment rozmowy Anny Balickiej z Simoną Kossak. To audycja z 1991 roku, kiedy Simona Kossak odwiedziła swój rodzinny dom, przyjechała z Białowieży, spotkały się w Kossakówce, a Radiu Kraków opowiadała o swoim życiu w Puszczy Białowieskiej i o słynnej rodzinie.

W Kole Kultury prezentujemy sylwetki aktorów związanych z naszą rozgłośnią. To dzięki ich charakterystycznym głosom poznajemy literaturę, słuchamy ich we fragmentach powieści, w słuchowiskach radiowych, teatrze, zapamiętujemy czytających poezję i prozę.
W programie lutowym rozmowa z aktorką Starego Teatru Ewą Kaim. Zaczynała przygodę z radiem od współpracy z Romaną Bobrowską, teraz jest jednym z ulubionych głosów słuchaczy Radia Kraków.