Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Książka miesiąca, "Magia nart", "Podróże zimowe".

 

Wit Szostak "Zagroda zębów" (Powergraph" to książka miesiąca w Radiu Kraków. Jurorzy programu Koło Kultury byli zgodni:

To piękna i mądra książka, która wprost mówi, że tyle jeszcze zostało do powiedzenia. Odys, tułacz, wędrowiec, wygnaniec, trudno byłoby znaleźć lepszego bohatera naszych czasów. Anna Marchewka
Wit Szostak pokazał w tej książce mnóstwo historii, które drzemią w tym może najważniejszym dla kultury zachodu tekście, czyli Odysei. Pokazał też świat w którym odeszli bogowie i narodziła się nasza rzeczywistość. Każda z tych miniatur, to osobna powieść. Michał Sowiński

Autor staje się współczesnym pieśniarzem, który tak jak ci dawni, kiedyś,  improwizuje, zmyśla, opowiada własne wersje mitu. Znakomita, zaskakująca lektura, z którą każdy powinien się zmierzyć. Grzegorz Nurek.

Autor kilku uznanych i nagradzanych powieści tym razem mierzy się z formą miniatury literackiej. Bazą do jego tekstów staje się mit o Odysie. Wit Szostak tworzy kilkadziesiąt wersji mitu, opisując alternatywne losy bohaterów i dając różne zakończenia. Tworzy w ten sposób uniwersalne historie o rodzinie, tęsknocie, bezdomności i tułaczce.


W tym miesiącu werdykt jednogłośnie ogłosiło  jury w składzie Anna Marchewka, Michał Sowiński i Grzegorz Nurek.

Pozostałe nominowane tytuły:

Karl Ove  Knausgård "Zima", Przekład Milena Skoczko (Wydawnictwo Literackie)


Druga książka w nowej serii norweskiego autora. Po niejednoznacznie odebranej "Jesieni" czas na "Zimę" potem będą już zapowiedziane pozostałe dwie pory roku. Świat opisuje Knausgård dla swojej nienarodzonej córki, która jest jego czwartym dzieckiem, więc ojcowskie emocje i doświadczenia są mu doskonale znane. A zima to bardzo specjalny czas, kiedy więcej jestesmy z rodzina, przeżywamy święta , chornimy się w domu przed niesprzyjająca aurą, szczególnie w Skandynawii ma to znaczenie. Drobiazgi i wielkie sprawy - na wszystko jest miejsce w książce Norwega.

 
Olga Szmidt, "Kownacka. Ta od Plastusia" (Czarne)


Wnikliwa, obszerna biografia autorki znanej Polakom przede wszystkim z tytułowego Plastusia, obowiązkowej lektury szkolnej wielu pokoleń. Był jeszcze Rogaś, bocian Kajtek i Dzieci z Leszczynowej Górki. Ale było też burzliwe prywatne życie, romantyczne związki, okrutna historia z dwiema wojnami, pełne pasji zawodowe spełnienie, Opowieść o najtrudniejszej z ksiąg: księdze życia, najszybciej zapominanej księdze dziecięcego pisarza - prof. Grzegorz Leszczyńki.

 

 

 

 

Drugą godzinę programu prowadzi Katarzyna Fortuna.

Georges Perec  „Podróże zimowe” -rozmowa z autorami z grupy OuLiPo.


Goście programu: Marcel Bénabou, Frédéric Forte’a, Ian Monk i wydawca Piotr Kaliński.
Pomysłem grupy OuLiPo było konstruowanie swych utworów na bazie teorii matematycznych (np. kombinatoryki), w pracy wykorzystywali także gry słowne…
W 1979 roku Georges Perec publikuje krótką nowelę Voyage d’hiver (Podróż zimowa). Opowiada w niej o niezwykłym odkryciu, jakiego dokonał młody profesor literatury, Vincent Degraël. Odnajduje on przypadkiem fascynujący tomik, pod tym właśnie tytułem, który każe spojrzeć w zupełnie innym świetle na francuskich poetów z końca XIX wieku: okazuje się, że wszyscy naśladują dzieła Hugona Verniera, młodego, genialnego i całkowicie zapomnianego autora. Lecz ten pospiesznie przejrzany tomik wkrótce ginie, a wysiłki Degraëla, żeby go odnaleźć, spełzną na niczym.
W 1992 roku Jacques Roubaud odczuwa przemożną potrzebę, by wnieść do tekstu Pereca cały szereg poprawek i ważnych uzupełnień, co też czyni w opowiadaniu Voyage d’hier (Podróż i zmowa). Wkrótce w jego ślady idzie też Hervé Le Tellier, który w noweli Voyage d’Hitler (Podróż Wielkiego Wodza) wprowadza do historii nowe elementy. W następnych latach wielu innych Oulipijczyków podejmie taką próbę, a każdy z nich poprowadzi tajemniczą historię Hugona Verniera w zupełnie niespodziewanym kierunku.
Tak oto wokół krótkiej noweli Pereca powstało dzieło wielowymiarowe, nowatorski gatunek, który można by nazwać „powieścią zbiorową”.
Pomysłem grupy OuLiPo było konstruowanie swych utworów na bazie teorii matematycznych (np. kombinatoryki), w pracy wykorzystywali także gry słowne.

 

Pionierzy polskiego narciarstwa, pierwsze trasy i rekordy, historyczne nazwiska i wyjątkowe życiorysy. Taka jest dwutomowa książka pt. "Magia nart". Jej autorzy Wojciech Szatkowski i Beata Słama opowiadają Barbarze Gawryluk o początkach narciarstwa w Polsce, tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu narciarskiego pod Tatrami..
Fragmentów książki "Magia nart" wydanej przez TPN i Muzeum Tatrzańskie będziemy słuchać w na przełomie listopada i grudnia radiowej bibliotece w interpretacji Radosława Krzyżowskiego.
 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 06:02

    Wiadomości komunikacyjne Radia Kraków 24.04

  • 22:35

    Pendolino tak szybko jechało, że nie zatrzymało się na stacji w Tarnowie

  • 22:33

    Resovia - Wisła 1-1 , czyli stracone 2 punkty!

  • 18:53

    Szkolny Budżet Obywatelski w Krakowie po raz czwarty. Zgłoszono 332 projekty

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię