Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wolnościowy projekt profesora Zbigniewa Bajka

Wymiary Wolności, Labirynt Wolności, Horyzont Wolności i najnowszy Dramat Wolności to części, które składają się na zainicjowany przez krakowskiego artystę, pedagoga ASP, szefa Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, profesora Zbigniewa Bajka.

„Horyzont Wolności“ jest kolejnym – po „Wymiarach Wolności“, którego główne wydarzenia rozgrywały się w pomieszczeniach opuszczonego więzienia w Łęczycy i „Labiryncie Wolności“, który był zlokalizowany przede wszystkim w czynnym Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu – projektem artystycznym, w którym uczestnicy podejmują, jako temat swoich rozważań i działań artystycznych, pojęcie wolności, w kontekście miejsca, gdzie wolność mocno się ogranicza. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali pedagodzy, doktoranci i studenci głównie związani z Pierwszą Pracownią Interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prowadzoną przez prof. Zbigniewa Bajka.

Horyzont Wolności to część zrealizowana w Areszcie Śledczym w Radomiu. Odrębność tej edycji, w stosunku do wcześniej realizowanych projektów w przestrzeniach więziennych, polega na tym, że artyści biorący w nim udział realizują autorskie pomysły w jednym z 22 osobnych pomieszczeń spacerniaków Aresztu Śledczego.

Władze aresztu, za sprawą podpowiedzi Dyrekcji Mazowieckiego Centrum Sztuki „Elektrownia“ w Radomiu, w której to placówce w roku 2010 była realizowana część działań pod szyldem „Wymiarów Wolności“, wystąpiły z propozycją, by artyści profesjonalni zamienili ponure, betonowe ściany pomieszczeń służących jako spacerniaki, na takie, które korzystającym z nich ludziom mogłyby dostarczyć materiału do refleksji, ale przede wszystkim dostarczyć pozytywnych doznań estetycznych.

Zdjęcia z realizacji projektu Horyzont Wolności

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię