Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Tygiel Kultury w Ciężkowicach

Strefa magiczna - Skamieniałe Miasto.

Posłuchaj rozmowy Jolanty Drużyńskiej z Światosławem Karwatem
Projekt tarnowskich artystek.

Projekt „Tygiel Kultury – interdyscyplinarna sieć współpracy artystów europejskich - wymyślił i w czyn wprowadził tarnowski rzeźbiarz Światosław Karwat ( od 2010 roku prezes Tarnowskiego Okręgu ZPAP).

Pierwsza edycja Tygla Kultury odbyła sie w 2007 roku w Tarnowie. Przez trzy dni na tarnowskim rynku w piecach zbudowanych z szamotowych cegieł, artyści wypalali swoje ceramiczne rzeźby, które później zaprezentowane zostały na specjalnej wystawie.Rok później impreza zaanektowała także magiczną przestrzeń Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. W tej "magicznej strefie " rezerwatu przyrody odbyły się plenerowe akcje rzeźbiarskie, koncerty, prezentacje multimedialne oraz wideoart. Tygiel Kultury nabrał rozmachu a działania artystyczne z nim związane odbyły się w Oświęcimiu a nawet w Gdańsku. W Tyglu pojawia się też coraz więcej artystów także z zagranicy.

3 sierpnia 2013 roku Tygiel Kultury ponownie zawitał do Ciężkowic. Współorganizatorem Tygla obok Tarnowskiego Okręgu ZPAP było Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice.

Przez dwa dni w Skamieniałym Mieście w Strefie Magicznej a także w Ciężkowicach artyści prezentowali rozmaite działania artystyczne : plenerowy pokaz rzeźb, wypalanie ceramiki, obiekty przestrzenne, happeningi, wideoart, koncerty. Pokazane zostały także prezentacje multimedialne twórców z Białej Cerkwi, Ostrawy i z Francji.

W Strefie Magicznej w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach autorka programu Jolanta Drużyńska rozmawiała z artystami na temat idei i znaczenia Tygla Kultury. Tego co z Tygla wynika dla artystów i dla widzów

"Przypatrując się temu co dzieje się na polskiej scenie artystycznej - mówił w programie o powstaniu Tygla Światosław Karwat - stwierdziłem, że artyści powinni mieć swój głos i powinni sami realizować swoje marzenia, nie czekać na to że instytucje czy organizacje zapewnią im warunki czy nawet wymyślą za nich jakieś działania artystyczne a artyści będą się w nie wpisywać lub nie. Uznałem, że najwyższa pora aby samemu kreować takie zdarzenia i zarażać innych artystów...".

W Strefie Magicznej w Skamieniałym Mieście Ciężkowicach tarnowskie artystki Anna Śliwińska-Kukla, Aleksandra Zuba Benn zaprezentowały obiekt przestrzenny Czarownica.

To całe Skamieniało Miasto, nie tylko "czarownica" przy której pracujemy - mówiła Anna Śliwinska Kukla - daje ogromne pole do popisu i wyobraźni i jakiegoś takiego współtworzenia. Tworząc tę "czarownicę" i uwalniając ją potem poprzez spalenie zapraszamy też do współuczestnictwa osoby, które przyjdą oglądać prace

- To jest fajna sprawa dla ludzi, widzów - dodawała Aleksandra Zuba-Benn - bowiem oni mogą również zobaczyć, że ta sztuka może jakoś współgrać z naturą i my zwracamy im także uwagę na piękno tej natury.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U stóp skały Grunwald w Skamieniałym Mieście stanął Władysław Jagiełło - rzeźba krakowskiego artysty Tomasza Pałki.

Ta surowość tych skał - podkreślał w rozmowie z autorka programu Tomasz Pałka - tworzy no fantastyczny kontekst dla ekspozycji takiej rzeźby. Rzeźba dopełnia surowość tego terenu, natomiast teren przede wszystkim pięknie eksponuje formę rzeźbiarską...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wypalam fragment większej rzeźby - tłumaczyła Renata Stadler - właśnie w "węgrze" bowiem uzyskuje się w nim przepiękne kolory. Obiekty wyglądają jak cegła klinkierowa od takich pomarańczy do fioletowych brązów. jest to coś nieprawdopodobnego, żadne inne szkliwo nie daje tego efektu, poza tym są to przypadkowe rzeczy i to ma jeszcze dla mnie - malarki bardzo ciekawy wyraz...

Kilka działań artystycznych zaprezentował w Magicznej Strefie Tygla Kultury krakowski malarz Maciej Poniedziałek.

Powiesiłem obraz nie malowany a drukowany - mówił Maciej Poniedziałek. Chciałem wejść tutaj z taką rzeczą, która jest tak na dobra sprawę bardzo obca tej przestrzeni, na zasadzie kontrastu. W stu procentach używam materiałów, które są obce naturze. Obce, bo sztuczne :folia, druk. Oparte na takich rozbiciach kolorów, które w naturze praktycznie nie występują ponieważ też nawiązuję do rozbicia na kolory systemu druku CMYK (Cyjan Magenta – Yellow – Black ).

W Magicznej Strefie w Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach ( 3-4 sierpnia) udział wzięli ; Aleksandra Zuba - Benn, Anna Śliwińska - Kukla, Renata Stadler, Maciej Dyczkowski, Maciej Poniedziałek, Tomasz Palka, Michał Poręba, grupa nieformalna Aspiranci, Zbigniew Kargol, Remigiusz Mróz, Dariusz Marcinek i Melancholicy, Piotr Czarniecki i Niezły Cyrk.

Prezentacje multimedialne podczas Tygla Kultury przedstawili : ARTYSCI Z BIALEJ CERKWI NA UKRAINIE – Oleksandr Dmytrenko, Tetiana Dmytrenko, Liubov Senchuk, Zarichta Vorvchenko, Sergii Kozaczenko, ARTYŚCI Z OSTRAWY – Marek Sibinsky, Zbynek Janacek, Pawel Albert ARTYŚCI Z PARYŻA – Artur Majka, Ahmand Kaddur, Jean Baptiste Boiteux oraz Marek Błachowicz.

 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię