Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

The Cities of Peace Illuminated" w Żydowskim Muzeum Galicja

Blisko sto osób w tym artyści z Polski, Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Izraela wzięło udział w powstaniu najnowszego obrazu z cyklu Miasta pokoju. Międzynarodowy projekt powołany przez amerykańską malarkę Ellen Frank, upamiętnia w sposób szczególny różne miasta, których historia naznaczona została przez poważne konflikty i traumy. Wszystkie obrazy pokazane zostały na wystawie "The Cities of Peace Illuminated" w Żydowskim Muzeum Galicja. O ekspozycji Jolanta Drużyńska rozmawiała w Kole Kultury z jej kuratorką Pauliną Banasik

fot. ŻMG

The Cities of Peace Illuminated

The Cities of Peace Illuminated to wystawa prezentująca zbiór monumentalnych dzieł, tworzonych przy wykorzystaniu złota płatkowego. Dziesięć obrazów, które wybrane zostały do projektu, upamiętnia różne miasta z całego świata, których historia naznaczona została przez poważne konflikty i traumy. The Cities of Peace to miejsca takie jak: Bagdad, Pekin, Hiroszima, Kabul, Nowy Jork czy Sarajewo.

Międzynarodowa inicjatywa, działająca pod szyldem Cities of Peace powołana została przez amerykańską artystkę dr Ellen Frank. Cities of Peace zwraca uwagę świata na kluczową rolę miast w podtrzymywaniu tego, co kreatywne i pełne nadziei w cywilizacji. Projekt podkreśla rolę miast, jaką odgrywają one na polu ochrony dziedzictwa artystycznego i tworzenia dorobku kulturowego. Inicjatywa Cities of Peace celebruje wielkość dokonań człowieka oraz przekonuje, iż sztuka i kultura mogą nie tylko zapobiec cywilizacyjnemu upadkowi, ale także – a może przede wszystkim – na nowo rozpalić ludzką wrażliwość. Poprzez swoje wystawy i programy, Cities of Peace inspiruje także uczestników różnorakich społeczności do działania na rzecz ochrony i rozwoju kluczowych ośrodków miejskich na całym świecie.

fot. ŻMG

11 obraz będący częścią projektu dr Ellen Frank, realizowany był w Krakowie w Żydowskim Muzeum Galicja. Obraz upamiętnia  75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz- Birkenau. W pracach przy obrazie udzial wzięli artyści  m in polscy, rosyjscy, niemieccy, amerykańscy, izraelscy  a także wolontariusze. W sumie przy powstawaniu obrazu pracowało ok.100 osób.

 

mat.pras ŻMG/jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię