Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Światło Rembranta - wystawa fotografii Ewy Ćwikły

Ewa Ćwikła prowadzi dialog ze sztuką holenderską i flamandzą Złotego Wieku stąd i tytuł wystawy "Światło Rembranta" - mówi kuratorka wystawy Zofia Weiss . Po raz pierwszy w Krakowie pojawiły się niezwykłe stylizowane portrety fotograficzne Ewy Ćwikły, pochodzącej z Polski holenderskiej fotograficzki. Prace artystki pokazywane w "Zofia Weiss Gallery" prezentowane są w ramach Krakow Foto Fringe i Miesiąca Fotografii. Ewa Ćwikła i Zofia Weiss były gośćmi w programie Jolanty Drużyńskiej "Koło kultury "

E. Ćwikła - The fail of monarchy, 2019. Fot.mat.pras.

 

„Fotografie Ewy Ćwikły, Polki, której drugą ojczyzną stała się Holandia,  mają w sobie coś niepokojącego, mrocznego, barokowego.  Są niecodzienne, kapryśne, dalekie od oczekiwań związanych z dzisiejszą fotografią portretową. Zauważalny w nich dialog ze sztuką holenderską i flamandzką Złotego Wieku determinuje nieomal całkowicie charakteryzację jej modelek i modeli oraz kompozycję zdjęć. I te niezwykłe efekty, które elektryzują nas w zetknięciu z jej sztuką, nie biorą się li tylko z maniery, która w fotografii ale też i w filmie jest rozpoznawalna i nazywana technicznie „światłem Caravaggia” czy też „światłem Rembrandta”. Sposób jej obrazowania oparty jest o autentyczny zachwyt i zrozumienie tego malarstwa, ale też i klimatu Holandii XVII wieku, który chłonęła zwiedzając kolekcje muzealne i miasta nasycone przez wieki duchem wielkich mistrzów.

(…)

Fotografie Ewy Ćwikły wyróżniają się perfekcją aranżacji studyjnej, perfekcją widzenia człowieka jako malarskiej formy, matematyczną nieomal precyzją ustawienia światła sztucznego, które raz skupia się na wybranym motywie, w innym miejscu rozproszone, płynie z kilku jego źródeł.  I mimo tej wytężonej kreacji studyjnej, od charakteryzacji modela po dialog różnych typów zastosowanego oświetlenia, w mistrzowskich portretach Ewy Ćwikły nie ma patosu i sztuczności, przerysowanego gestu, przekłamanej mimiki...."

z katalogu do wystawy "Światło Rembranta ". -  Zofia Weiss

 

"Światło Rembratna" - wystawa fotografii  Ewy Ćwikły  -"Zofia Weiss Gallery " , Kraków  29.05 - 23.06  2019

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię