Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Swiat kultury duchowej i materialnej w słowie zapisany

" Ilustrowany leksykon gwary i kultury materialnej" to rozpisane na 12 tomów wielkie dzieło , które opisuje świat kultury duchowej i materialnej Podhala. Autorem leksykonu jest prof. Józef Kąś z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacz podhalańskiej gwary i kultury był gościem Jolanty Drużyńskiej w Kole kultury 10 stycznia

" Ilustrowany leksykon gwary i kultury podhalańskiej Józefa Kąsia to dzieło wyjątkowe w polskiej leksykografii gwarowej -  pisze prof. Halina Karaś  z Uniwersytetu Warszawskiego  - łączące walory naukowe z popularyzatorskimi, dostosowane do potrzeb różnych odbiorców. To prawdziwa encyklopedia regionu, klucz do zrozumienia jego gwary i kultury, dzieło fascynujące, urzekające bogactwem materiału językowo-kulturowego i ilustracyjnego, w którym każdy znajdzie dla siebie coś szczególnego.Leksykon utrwala dziedzictwo Podhala, materialne i niematerialne, którego przekazanie nastepnym pokoleniom jest naszym zadaniem i naszym obowiązkiem(...) Mimo ograniczenia do jednego regionu jest dziełem niezwykle istotnym nie tylko dla samej społeczności Podhala, ale szerzej - dla wielu Polaków spoza tego regionu, dla nauki i kultury polskiej. "

ILUSTROWANY LEKSYKON GWARY I KULTURY PODHALAŃSKIEJ to naukowo opracowany, zapisany w słowie świat kultury duchowej i materialnej Podhala. Całość będzie składać się z 12 tomów. W LEKSYKONIE znajdzie się ponad 50 tys. haseł, przeszło 3 tys. zdjęć, bogata ilustracja tekstowa haseł i wiele cytatów zapisanych uproszczoną, ustandaryzowaną ortografią gwarową.

Na przełomie 2017/2018 roku ukazał sie V tom Leksykonu wydany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię