Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Sprawna ręka - Kupferman /Chlanda na 100 lecie awangardy

To z pewnością jedna z najciekawszych wystaw prezentowanych w Galerii BWA w Tarnowie. Pokazane zostały na niej prace Moshe Kupfermana jednego z najważniejszych izraelskich artystów XX wieku a także obrazy Marka Chlandy współczesnego krakowskiego grafika, rzeźbiarza. O wystawie Jolanta Drużyńska rozmawiała w Kole Kultury z Markiem Chlandą oraz kuratorami: Ewą Łączyńską- Widz, dyrektorką tarnowskiego BWA i Piotrem Stasiowskim z Gdańskiej Galerii Miejskiej.

"Sprawna ręka" to po hebrajsku Jad Charuzim. Pod taką nazwą w przedwojennym Jarosławiu działało Stowarzyszenie Rękodzielników Żydowskich. W Jarosławiu urodził się Moshe Kupferman, jeden z najważniejszych izraelskich artystów XX wieku.Tarnowskie BWA w 90.rocznicę urodzin twórcy, pokazuje wystawę prezentującą unikatowe obrazy artysty sprowadzone z Izraela w połączeniu z pracami zafascynowanego jego twórczością, krakowskiego rzeźbiarza, grafika i performera  Marka Chlandy.
Pierwsza wspólna wystawa artystów odbyła się ponad dwadzieścia lat temu w warszawskiej Zachęcie, teraz ich prace spotykają się ponownie.

 

Moshe Kupferman, olej na płótnie, 1994. fot.mat.pras.BWA Tarnów

Moshe Kupferman (ur.12 sierpnia 1926 roku w Jarosławiu) wyemigrował do Izraela w 1948 roku, gdzie był jednym z założycieli kibucu Bojowników Gett Lohamei HaGetaot. Pracował tam jako murarz, ale równocześnie rozwijał swój talent artystyczny. Stworzył własny rozpoznawalny styl malarski, który zyskała wielkie uznanie. Wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie zaowocowały szeregiem jego indywidualnych wystaw, w takich miejscach jak Muzeum Izraela w Jerozolimie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hajfie, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeum Narodowe w Sztokholmie czy Centrum Pompidou w Paryżu. Jego prace pokazywane były również na wielu wystawach zbiorowych, m.in. XLII Biennale Sztuki w  Wenecji.

Moshe Kupferman zmarł 20 czerwca 2003 roku w swoim kibucu..

 

Marek Chlanda- After "The Rift in Time"  fot. mat.pras. BWA Tarnów

Marek Chlanda (ur.1954 roku w Krakowie) rysownik, grafik, rzeźbiarz, autor instalacji, performer. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskał w 1978 roku. Mieszka w Krakowie. Moshe Kupfermana poznał w 1993 roku. Kilkakrotnie odwiedzał kibuc Lohamei HaGetaot, gdzie Kupferman mieszkał i pracował.

Wspólna wystawa prac Moshe Kupfermana i Marka Chlandy miała odbyć się w Izraelu kilka lat temu. Na wystawie w BWA w Tarnowie a potem w Gdańskiej Galerii Miejskiej w prezentowany jest szeroki wybór prac Kupfermana, począwszy od obrazów z lat 60. po 2000, połączony z dziełami Marka Chlandy.

Nella Cassouto i Moshe Kupferman, montaż wystawy Gdzie jest brat twój, Abel?, 1995, fot. Tadeusz Rolke, Archiwum Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki (mat.pras.BWA Tarnów)

 

Wystawa „Sprawna ręka”  jest częścią Roku Awangardy – stulecia awangardy w Polsce, obchodzonego w 2017 roku pod honorowy patronatem UNESCO.
Wystawa pod honorowym patronatem Ambasady Izraela. W Tarnowie ekspozycja czynna do 29 stycznia, natomiast od 24 marca będzie ona prezentowana w Gdańskiej Galerii Miejskiej

jd/mat.pras.BWA Tarnów

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię