Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Odrębne i oryginalne malarstwo Slawomira Lewczuka

Krakowski malarz, grafik, rysownik Sławomir Lewczuk został uhonorowany doroczną nagrodą im Witolda Wojtkiewcza . To najważniejsze wyróżnienie przyznawane krakowskim twórcom od 19 97 roku przez ZPAP OK. O malarstwie i nagrodzie Jolanta Drużyńska rozmawiała ze Sławomirem Lewczukiem w Kole kultury

Sławomir Lewczuk

Urodził się w 1938 roku w Czerkasach Wołyńskich koło Kowla.
Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1957-1965. Od 1966 roku zajmuje się twórczością w dziedzinach: malarstwo, grafika, rysunek i scenografia.
Współpracował z teatrami w kraju i za granicą, z wieloma wydawnictwami i redakcjami czasopism, był komisarzem ogólnopolskich wystaw.
Zorganizował 45 wystaw indywidualnych i brał udział w ponad 150 wystawach zbiorowych polskich i zagranicznych.
Jest laureatem ponad 20 nagród i wyróżnień w konkursach, wystawach i imprezach plastycznych.
Mieszka i tworzy w Krakowie.    

 

Przyznawana od 1997 roku nagroda im. W. Wojtkiewicza to najważniejsze wyróżnienie dla krakowskich artystów. Nagroda przyznawana jest przez Zarząd ZPAP OK żyjącemu, polskiemu artyście za najlepszą wystawę malarstwa, rysunku lub grafiki, jaka miała miejsce się w Krakowie w trakcie ostatniego edycji.

Decyzją jury, Nagrodę w 2019 roku otrzymał artysta malarz Sławomir Lewczuk za wystawę zat. „Druga strona”, która odbyła się na przełomie grudnia i stycznia 2018/2019 roku w Galerii Pryzmat.

-To bardzo mocna wystawa, o dużym ładunku psychologicznym, społecznym -  podkreśłała Joanna Warchoł, prezes ZPAP OK

Sławoim Lewczuk nominowany był do nagrody kilkakrotnie,  przyznanie wóżnienia było dla niego zaskoczeniem. - Myślę, że jury  bierze pod uwagę także całokształt twóczości - dodaje. 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię