Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Ruchome /Nieruchome - architektura Roberta Koniecznego

Fascynuje mnie ruch - mówi Robert Konieczny , jeden z najciekawszych i najbardziej znanych dziś polskich architektów na świecie. Głośne i wielokrotnie nagradzane obiekty Koniecznego pokazane zostały na wystawie "Ruchome/Nieruchome" w krakowskiej Galerii Architektury GAGA w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. O wystawie, ruchu i przestrzeni w architekturze w Kole Kultury z Robertem Koniecznym rozmawiała Jolanta Drużyńska

Fot. Galeria GAGA

 

Robert Konieczny jest najbardziej rozpoznawalnym, polskim architektem za granicą. O jego śmiałych, wizjonerskich realizacjach głośno jest na całym świecie. Projekty jego autorskiej pracowni KWK Promes pokazywane są w najbardziej uznanych magazynach i portalach architektonicznych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Jego dom w Brennej (tzw. Arka Koniecznego) został wybrany w 2017 roku przez magazyn Wallpaper najlepszym domem świata.Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie otrzymało nagrodę World Building of the Year 2016, a jego najnowsza realizacja Dom Kwadrantowy  została uhonorowana aż dwiema nagrodami Architizer A+ Awards.

 

„Ruchome / Nieruchome” to najnowsza wystawa w krakowskiej Galerii Architektury GAGA, której bohaterem jest architektura Roberta Koniecznego i jego autorskiej pracowni KWK Promes.

Ekspozycja prezentuje nieruchome obiekty, które widziane z różnych perspektyw nabierają ruchu. Robert Konieczny i KWK Promes w swoich projektach często wykorzystują ruchome elementy, dzięki, którym architektura wchodzi w interakcję z jej użytkownikami.

Podobny mechanizm zastosowany w projekcie wystawy nadaje statycznej ekspozycji dynamiki, zachęcają odbiorców do gry w przestrzeni galerii.

W ten sposób filozofia, która stoi za projektami Koniecznego i KWK Promes staje się zrozumiała. Ruch jest bowiem istotą, bez której nie można w pełni odczytać architektury prezentowanych na wystawie budynków.

 

Na wystawie „Ruchome / Nieruchome” zobaczyć można reprezentację znanych realizacji KWK Promes, w których mobilność poszczególnych elementów odgrywa zasadniczą rolę, w tym m.in. Centrum dialogu "Przełomy"  w Szczecinie (2009),Dom Bezpieczny (2008), Arkę Koniecznego  (2015) czy ukończony niedawno Dom Kwadrantowy (2018).

 

Wystawa miała już swoją premierę w Galerii Architektury w Berlinie. W krakowskiej Galerii Architektury GAGA w małopolskim OGrodzie Sztuki przentowana jest   od 5 do 31 grudnia.

 

 

 mat .pras. Galerii GAGA /jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię