Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Nie myślałem, że będę malarzem ..." - Rafał Olbiński

Jeden z najwybitniejszych polskich twórców: malarz, ilustrator, projektant , plakacista - Rafał Olbiński pokazał w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie największy jak dotąd w Polsce wybór swoich prac. Olbiński jest laureatem ponad 150 nagród, w tym złotych i srebrnych medali przyznawanych przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku, Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. Jego prace są eksponowane w najbardziej prestiżowych galeriach i muzeach świata. Artysta był gościem Jolanty Drużyńskiej w programie Koło kultury.

Rendezvous with Poetry, R.Olbiński Fot. mat.pras. TPSP

J.Drużyńska rozmawia z Rafałem Olbińskim
Rafał Olbiński na wystawie w Pałacu Sztuki

Rafał Olbiński urodził się  w Kielcach , studiował  na Wydziale  Architektury Politechniki Warszawskiej. Początki jego twórczości  to plakaty  oraz praca w charakterze grafika w czasopiśmie „Jazz Forum” W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. W latach 1983-1988 był wykładowcą na Uniwersytecie Temple w Filadelfi, a w latach 1987-2001 wykładał w prestiżowej School of Visual Arts w Nowym Jorku. W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma „Creative Review” w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację. W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie Nowy Jork Stolicą Świata, wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta Rudolpha Giulianiego. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku. W 1996 roku Amerykańska Agencja Informacyjna zamówiła u Rafała Olbińskiego projekt plakatu upamiętniającego 25. rocznicę Dnia Ziemi, a w 2000 roku władze Nowego Jorku zwróciły się z propozycją stworzenia plakatu na trzydziestolecie Dnia Ziemi. W 2002 roku miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę Premio Divina Guilia za wybitny wkład do sztuki współczesnej.

Prace Rafała Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji, jak m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congress w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.


W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art jako jedną z atrakcji na cześć obchodzonego Dnia Ziemi. Inni artyści, których prace były również prezentowane, to: Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg i Andy Warchol. W tym samym roku jego debiut scenografczny do opery Don Giovani w Filadelfi był bardzo wysoko oceniony przez krytyków „The New York Timesa” i „Philadelphia Inquirer”.

Twórczości Rafała Olbińskiego poświęcono wiele artykułów w międzynarodowych czasopismach, jak „The New York Times”, „Der Spiegel”, etc. a w  Stanach Zjednoczonych do tej pory ukazało się pięć książek o jego sztuce
W 2006 roku Prezydent RP odznaczył Artystę złotym medalem Gloria Artis oraz w 2012 roku Krzyżem Ofcerskim Orderu Odrodzenia Polski. W konkursie Teraz Polska w 2013 roku Rafał Olbiński otrzymał odznaczenie Wybitny Polak.

 

„The Virtue of Ambiguity” - wystawa prac Rafała Olbińskiego prezentowana jest od 12 lipca 2018 roku w Krakowie w Pałacu Sztuki TPSP. Na ekspozycji blisko 90. prac z różnych okresów twórczości artysty. Wszystkie pochodzą z prywatnych kolekcji z kraju i zagranicy.

 

jd/mat.pras TPSP

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię