Opowieść stworzona przez kuratora wystawy Marcina Różyca o historii, pamięci, zapomnieniu, o mieście i jego kulturze poprzez najbardziej osobistą rzecz jaką dla każego jest ubranie, prowokuje do zadania pytań do jakiego stopnia moda, ubiór są w stanie  przybliżyć nam przeszłość w  wymiazre lokalnym i uniwersalnym ale też w jaki twórczy sposób ta opowieść o przeszłości może wejść w interakcję ze współczesnością.  Z odpowiedzią na te pytania zmierzyli się uczestnicy wystawy ale także goście programu.

- Ubranie jest papierkiem lakmusowym kulturowych przemian - mówił podczas programu kurator wystawy Marcin Różyc.

Na wystawie XIX wieczne portrety tarnowskiej arystokratki Heleny Sanguszko i żydowskiej filantropki Debory Wechsler, suknia słynnego XIX. kreatora mody Charlsa Wortha mieszaja się z, po raz pierwszy pokazywaną w Tarnowie, rzeźbą Aliny Szapocznikow, obrazami Agaty Endo Nowickiej, instalacją Janusza Noniewicza i jego studentów z katedry Mody ASP w Warszawie czy video znanego w świecie mody autora filmów i sesji  mody, pochodzącego z Tarnowa  W P Onaka.  Inspiracją dla wystawy był otwierający ekspozycyję obraz „Wykrój” Marzeny Nowak, jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł w najnowszej historii sztuki. Obraz jest częścią kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Wspólczesnej.
 
 
 
Marzena Nowak, Wykrój, 2000, kalka kopiowa na płótnie,z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Fot BWA Tarnów
 

Wystawa „Wykrój.Miasto.Tarnów” prezentowana jest w tarnowskiej  galerii BWA w Pałacyku Strzeleckim i w Tarnowskim Centrum Kultury. Na ekspozycji znalazły się działa m in ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Narodowego w Krakowie , Małopolskiej Fundacji Sztuki współczesnej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz dzieła  współczesnych twórców z Polski i zagranicy przygotowane specjalnie na ekspozycję.

 

Fragment wystawy WMT. Fot. J.Więcław

 

W wystawie udział biora m.in.: Bownik, Przemysław Branas, Mario Kiesenhofer/Wiedeń, Elizabeth Szancer-Kujawski/Nowy Jork, Barbara Kinga Majewska, Krzysztof Maniak, Janusz Noniewicz i studenci Katedry Mody ASP w Warszawie, Marzena Nowak, Agata Endo Nowicka, W P Onak/OCR-Creations, Damien Fredriksen Ravn/Antwerpia, Hanna Rydlewska, Jadwiga Sawicka, Alina Szapocznikow, Kazimiera Szczuka, Wendy&Jim (Hermann Fankhauser i Helga Ruthner)/Wiedeń, Charles Worth/Paryż, Antoine Bourlard/Rzym 

 

"Wykrój.Miasto.Tarnów " -  wystawa czynna jest w Tarnowie do 28 sierpnia.

 

jd