Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Otulone ciszą obrazy Oliwii Smoleń

„Otulone ciszą” to wystawa prac jest tarnowsko-krakowskiej artystki Oliwii Smoleń , jeszcze studentki Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, laureatki Nagrody Prezydenta Miasta Tarnowa oraz Nagrody Publiczności na „VII Salonie BWA Tarnów” w 2020 roku. Efektem ubiegłorocznej nagrody jest właśnie indywidualna wystawa artystki w tarnowskiej galerii. Z Oliwią Smoleń i dyrektorką tarnowskiego BWA Ewą Łączyńską -Widz rozmawiała Jolanta Drużyńska

Fot. Przemysław Sroka/archiwum BWA Tarnów

Oliwia Smoleń (ur. 1996)
Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Tarnowie, obecnie studiuje w pracowni prof. Mirosława Sikorskiego na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tematem jej malarstwa są przede wszystkim portrety i autoportrety, często odwołujące się do wanitatywnej symboliki baroku i dekoracyjności angielskiego nurtu Arts & Crafts, w tym głównie do Williama Morrisa. Mimo nawiązywania do sztuki minionej, stara się zawrzeć w swoich pracach pierwiastek współczesności. Współpracuje z galerią Zofii Weiss oraz galerią Dystans w Krakowie.

O swoich pracach mówi: Odkąd pamiętam uwielbiam otaczać się pięknymi przedmiotami i największą satysfakcję daje mi oglądanie obrazów, które pozwalają mi się zachwycić. Nie muszą być one „ładne” w konwencjonalny sposób, ale najczęściej to właśnie realizm robi na mnie ogromne wrażenie. Sposób wykonania, czasochłonna technika, bogactwo kolorów lub wręcz odwrotnie, (…) ograniczenie palety, oddanie faktury za pomocą kilku pociągnięć pędzla – to wszystko mnie zachwyca, jako malarkę i jako obserwatorkę.

 

Oliwia Smoleń
„Otulone ciszą” – wystawa malarstwa
28.02-28.03.2021

 

 

mat.pras/jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię