Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Młoda sztuka żydowska

Prezentowana latem 2015 roku w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie wystawa pt. "Młoda Sztuka Żydowska" była jedną z pierwszych prób pokazania twórców, którzy na marginesie odradzajcego się życia żydowskiego w Polsce chcą powrócić i powracają na należne im miejsce współtwórców kultury polskiej. Wystawa stała się także pretekstem do rozmowy Jolanty Drużyńskiej w sierpniowym wydaniu Koła Kultury ( 13.08 2015 g.22.05 ) z artystami biorącymi udział w ekspozycji na temat miejsca młodych artystów żydowskich we współczesnej sztuce polskiej. Gośćmi programu byli Ishbel Szatrawska, Damian Joseph Neć i Artur Wabik

prace: A.Beryt, D.J.Neć, I.Szatrawska . Fot Muzeum Galicja

Jolanta Druzyńska rozmawia z I.Szatrawską, D.J.Neciem i A. Wabikiem
Młoda sztuka żydowska

Wystawa prezentowana w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie pokazała jak dziś, młodzi polscy artyści żydowskiego pochodzenia zmagaja się także i twórczo, m in. z problemem swojej tożsamosci, często im nie znanej, odkrywanej po latach. 

Trzecie pokolenie po Holokauście, powraca dziś na swoje przedwojenne miejsce zarówno w życiu codziennym co widać choćby po dzialalności  odtwarzanych ale i też nowych organizacji skupiajacych Polaków żydowskiego pochodzenia w Warszawie, Krakowie Lublinie  ale także w sztuce.Te zmagania z własną tożsamością domiminują  też w pracach młodych twórców urodzonych w latach 70. 80. i 90  ubiegłego wieku: Kolektywu Mi Polin, Ishbel Szatrawskiej, Alicji Beryt, Damiana Josefa Necia, Szymona Winscha , Julii Maciejowskiej i Ewy Gordon.

"W zdaniu „Jestem Żydem, Polakiem, artystą” nadal bardzo istotna wydaje się kolejność, choć pojęcia te można przecież stosować wymiennie, a ich wagę wyznaczają jedynie emocje" - pisze we wstępie do ekspozycji Artur Wabik, kurator wystawy znany artysta sztuk wizualnych, autor muralu w polskim pawilonie na EXPO 2015 w Mediolanie, tutaj także autor jednej z prac ...

Dzieła pokazane zostały w atrakcyjnej, bardzo zróżnicowanej formie: instalacje, wideo art, grafika, obiekty artystyczne z pogranicza sztuki użytkowej. Ta różnorodność technik w połączeniu z tematem wiodącym wystawy problematyzowania własnej tożsamości  pokazały zupełnie nowe zjawisko na mapie sztuki współczesnej, nie tylko Krakowa.

 

J.Druzynska

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię