Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Malarstwo Beaty Zuby w przestrzeniach TYTANO przy Dolnych Młynów

Jedno z najbardziej kultowych miejsc w centrum Krakowa, także dla prezentacji sztuki współczesnej w zabudowaniach dawnej Fabryki Cygar i Wyrobów Tytoniowych przy ulicy Dolnych Młynów, kończy swoją działalność. Na finał w postindustrialnych przestrzeniach galerii Tytano wystawa jednej z najciekawszych krakowskich artystek, absolwentki ASP w Krakowie malarki Beaty Zuby pt "Open your door, open your mind before they close forever " ( otworz swoje drzwi, otwórz swój umysł zanim zamkną się na zawsze)

 

…open your door open your mind before they close forever…   TYTANO Kraków ul.Dolne Młyny 12  19.09 - 25.09 2020

 

O wystawie  pisze  Beata Zuba : 


... Tytuł wystawy, wielowątkowo nawiązuje z jednej strony do mojej twórczości, do poruszanych w niej tematów, multiplikujących się drzwi i schodów, bezkresnych gór i pustych zaułków odwiedzanych miejsc, do zawartych w nich historii oraz ukrytych przekazów. To zderzenie różnych prac, które powstawały w różnych latach i w różnych technikach, na pozór obce i osobne jednak przenikające się mocno ze sobą, w jakiś przedziwny sposób wynikające jedne z drugich…to w końcu absolutnie mój świat, który rzucony na płótno, jest autokomentarzem do otaczającej mnie rzeczywistości, to czysty zapis emocji z nią związanych.
Z drugiej strony…wnętrza likwidowanej na zawsze przestrzeni wystawienniczej Tytano na Dolnych Młynów stają się idealnym miejscem do podjęcia dialogu z malarskimi pracami, w których najważniejsze są emocje, a wśród nich przemijanie. Jak często mawiam - To co mnie najbardziej interesuje to ludzie, nie zawsze pokazani wprost, zanurzam się w ich historiach, a przeżycia z nimi związane pokazuje przez pryzmat miejsc i znalezionej w nich energii, a portretowane emocje pokazuje często przez pryzmat kontrastu światła i cienia.
W mojej sztuce, ciekawym dla mnie doświadczeniem jest również zderzenie prezentowanych przez mnie realizacji z różnymi miejscami, w których je eksponuje. Za każdym razem obrazy tworzą się na nowo zarówno w miejscach, jak i w oczach oglądających je widzów. Mimo, że z jednej strony są niezmienne, poprzez kontakt z widzem, jego emocje stają się nowymi bytami.
W swojej twórczości używam różnych mediów, często mieszając techniki malarskie od farb akrylowych, olejnych, klejów i metalowych wiór, kreska ołówka staje się równorzędnym medium ekspresji, wyrazicielem myśli i emocji. Pracuje zarówno na papierach jak i na gruntowanych płótnach podporządkowując moją ekspresje emocjom, które stanowią silę przewodnia mojej twórczości. Często też w trakcie ekspozycji zderzam klasyczne malarstwo z fotografią lub filmem.
Symbolicznymi drzwiami, zamykam pokoje wspomnień, do których wracamy po pustych, stromych schodach niepamięci, otwierając stare drzwi, za każdym razem stykamy się z nową-starą rzeczywistością.
(Beata Zuba)
 

 

 

Beata Zuba 

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej aneks do dyplomu w I Pracowni Inerdyscyplinarnej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Ukończyła również Studium Pedagogiczne pisząc pracę z arteterapii ”interpretacja siebie poprzez kolor”.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią, działa czynnie w Stowarzyszeniu Psychiatria i Sztuka. Członek Związku Artystów Polskich. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prace w zbiorach Muzeum Zamek w Wiśniczu oraz zbiorach prywatnych polskich i zagranicznych. Swoje projektu prezentuje na konferencjach międzynarodowych w Polsce /m.in. MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej – Kraków/ i za granicą Światowy Zjazd Arteterapii w Tuluzie.

Obrazy z cyklu "Szeroko Zamknięte" brały udział w filmie dokumentalnym „Bezimienny” Urszuli Sochackiej na temat eksterminacji osób chorych psychicznie w trakcie II Wojny Światowej – Ogrody Sztuki w Krakowie 2015

 

jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię