"W pogoni za kolorem. Szkła Jerzego Słuczan–Orkusza” to wystawa organizowana przez Sieć Badawczą ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu.  Stanowi zwieńczenie projektu badawczo-wystawienniczego z zakresu historii polskiego wzornictwa XX w.  

Bohaterem wystawy jest  Jerzy Słuczan-Orkusz, który przez 50 lat swojej zawodowej aktywności był m.in. twórcą ośrodka wzorcującego w Hucie „Julia” w Piechowicach w latach 50., Hucie Szkła Oświetleniowego „Nysa” w Pieńsku w latach 60., projektantem w Spółdzielni „Lumet’ w Poznaniu, pomysłodawcą i inicjatorem, a następnie wieloletnim kierownikiem artystycznym eksperymentalnej huty szkła artystycznego przy Instytucie Szkła i Ceramiki w Krakowie (obecnie ŁUKASIEWICZ – ICiMB), a w latach 80. głównym projektantem Huty Szkła „Tarnowiec” w Tarnowcu.

Na ekspozycji znalazły sie  prace z różnych okresów twórczości artysty, przede wszystkim te szkła, które powstały w latach aktywności projektowej artysty w Małopolsce, w Krakowie przy Lipowej oraz w Tarnowcu, niewielkiej miejscowości położonej nieopodal Jasła. Co ważne, na wystawie znalazły się szkła krakowskie, na co dzień przechowywane w magazynach oraz szkła tarnowieckie, które bardzo rzadko prezentowane są szerszej publiczności. Szkła projektowane przez Jerzego Słuczan-Orkusza cieszą się coraz większym zainteresowaniem miłośników wzornictwa i kolekcjonerów. Szczególnie szkło krakowskie ma swoich wielbicieli i pasjonatów. Dziś uznawane jest przez historyków sztuki i kolekcjonerów za jedno z najciekawszych zjawisk w historii powojennego wzornictwa w Polsce.

Wystawie towarzyszy  katalog, z atrakcyjną częścią albumową prezentującą szkła Słuczan-Orkusza oraz inne jego realizacje, m.in. projekty różnego typu lamp.

Wystawa otwarta: 04.10.-30.12.2019

 

 

 

jd/mat.pras