Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

„Jesteśmy w świecie obłudy - mówi Andrzej Szarek – więc artyści reagują na to po swojemu…”

Andrzej Szarek jest trzecim i najmłodszym z wielkiej rzeźbiarskiej trójki urodzonych w Nowym Sączu. Podczas otwarcia nowej siedziby galerii BWA Sokół , prezentowana była wystawa prac Władysława Hasiora, dzieła Jerzego Beresia były ważnym punktem wyjścia ubiegłorocznej wystawy "Manifestacje romantyczne". Retrospektywna wystawa prac Andrzeja Szarka jest pierwszym pokazem artysty w galerii BWA i w tak dużym wyborze pierwszą od dwudziestu lat prezentacją dzieł Szarka w Nowym Sączu. Jolanta Drużyńska spotkała się z artystą na jego nowosądeckiej wystawie. Rozmowa emitowana była w środowym wydaniu Koła kultury – kultura w Małopolsce

A. Szarek , rzeźba Fot. J.Druzynska

Jolanta Drużyńska rozmawia z Andrzejem Szarkiem
Wystawa Andrzeja Szarka w Nowym Sączu

Andrzej Szarek 
Urodził się 17 stycznia 1958 roku w Nowym Sączu. Ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem w 1979 roku. W latach 1980-1985 studiował  na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza. W latach 1985-90 prezentował rzeźby z grupą „...kim jesteś”. Jest artystycznym opiekunem Nowosądeckiej Małej Galerii. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W latach 1996-2011 gościnnie wykładał w Wyższej Szkole Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu. W 2005 roku otrzymał tytuł naukowy, Profesor Sztuk Pięknych. W latach 2000-2008 członek Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. 
Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych. Ponad 70 happeningów i akcji artystycznych, oraz brał udział w ponad 100 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.
Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ wystawa prac Andrzeja Szarka, 28 listopada 2014 - 11 stycznia 2015 roku. 

 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię