Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Dialog z Renoirem - Witolda Pyzika

Witold Pyzik polski malarz, absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych od lat mieszkający we Francji w galerii w Domu Polonii w Rynku Głównym pokazał po raz pierwszy w Krakowie obszerny wybór swoich prac., głownie aktów. Zafascynowany impresjonizmem nadał swojej wystawie tytuł "Dialog z Renoirem " a 10 sierpnia był gościem Jolanty Drużyńskiej w Kole kultury

Akt. W.Pyzik Fot.JD

Z katalogu :

Witold Pyzik, urodzony w 1961 roku w Gdańsku, od 1985 na stałe mieszka we Francji. Emigracja ta jest wynikiem jego fascynacji Francją, jej duchem. Jak twierdzi artysta "Francuzi zrozumieli prędzej od innych, że sprężyną nakręcającą nasze poczynania jest ciało. Uduchowienie tematu niekiedy za nim nie nadąża…" Z pozoru zatem niedostępne, zdominowane własną intymnością, codziennością, uchwycone przez artystę kobiety, we właśnie przemijającej chwili, w ulotności gestu, stają się wieczne. Iluzja erotycznej dosłowności złamana jest trywialnością podobrazia rodem z hurtowni czy budowy. Kolor obrazu czasem oszczędny, kiedy indziej szczodry, zgiełkliwy, odgrywa niemal rolę czarodziejskiego zaklęcia.Xavier Ray, dyrektor paryskiego Muzeum d’Orsay- porównał akty Witolda Pyzika do aktów Edgara Degas.

Oryginalne prace artysty, malowane na paletach drewnianych prezentowane są na wystawie w Domu Polonii  w Krakowie od 5 do 25 sierpnia 2016.

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię