Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Czerń - biel - kolor Henryka Ożoga

"Świat w jego twórczości jest niezwykle pociągający przez nonszalancki urok", "to artysta niezwykle biegły w posługiwaniu się warsztatem graficznym" , "swoistym fenomenem jego sztuki jest umiejętność tworzenia z rozsypanych elementów obrazu , nowych spójnych wyrazowo całości" to tylko niektóre opinie artystów i krytyków o twórczości profesora Henryka Ożoga grafika, malarza rysownika laureata jubileuszowej 20. edycji nagrody Związku Polskich Artystów Plastyków im Witolda Wojtkiewicza. Z profesorem Henrykiem Ożogiem o jego twórczości rozmawiała Jolanta Drużyńska

Fot. mat.pras. ZPAP OK

 

Henryk Ożóg  (1956)  Dyplom uzyskał na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie..Uprawia malarstwo i metalowe techniki graficzne. Ma w swym dorobku ponad 40 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Brał udział w blisko 300 wystawach zbiorowych. Jego grafika była wielokrotnie nagradzana. Na Ogólnopolskim Konkursie Graficznym w Łodzi (1984 Wyróżnienie, 1994 I Nagroda) na Biennale Grafiki w Lublanie (1991,1997), na Triennale Grafiki Polskiej (1994, 2000, 2006). W roku 1997 zdobył Nagrodę Regulaminową na Międzynarodowym Triennale Grafiki  w Krakowie oraz Nagrodę na Międzynarodowej wystawie Grafiki w Muzeum Sztuki w Portland (USA).

 

W 2020 roku prof. H.Ożóg został laureatem nagrody  im. Witolda Wojtkiewicza 2020

Organizatorem Nagrody jest Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego.

Nagroda przyznawana jest za najlepszą wystawę malarstwa, rysunku lub grafiki, jaka odbyła się w Krakowie w trakcie trwania jej kolejnej, rocznej edycji. Celem Nagrody jest wyróżnienie najciekawszej w tym okresie ekspozycji sztuki współczesnej spośród wszystkich wystaw prezentowanych w naszym mieście. Obradujące w lipcu br. jury przyznało Nagrodę prof. Henrykowi Ożogowi za wystawę pt. „Kompilacje”, zorganizowaną w dniach 18-31 października 2019 roku w Jan Fejkiel Gallery.

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię