Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Ciągle w drodze - Marity Benke - Gajdy

Marita Benke Gajda - jest absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP ale to ceramika artystyczna zdominowała jej twórczość. Zajmuje się rzeźbą, ceramiką i wzornictwem przemysłowym. Swoje prace prezentowała na ponad 200 wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Co pięć lat na specjalnych ekspozycjach artystka podsumowuje swoje dokonania w dziedzinie formy, techniki, tematów. Ostatnia wystawa prac artystki prezentowana była w Galerii Szkła i Ceramiki Lipowa 3. Była nie tylko kolejną z tego swoistego pięcioletniego cyklu, ale wpisywała się również w jubileusz 35 lecia pracy twórczej. Artystka była gościem Jolanta Drużyńskiej w Kole kultury.

Ciągle w drodze - Marita Benke-Gajda. Fot.Agata Kardas

Jolanta Druzyńska rozmawia z Maritą Benke -Gajdą
Ciągle w drodze Marity Benke - Gajdy

Z katalogu wystawy : "Ciągle w drodze"

Technologia rzeźby w ceramice jest jedną z najtrudniejszych, z jaką przychodzi mierzyć się artyście. Przed Maritą Benke-Gajdą kryje jednak coraz mniej tajemnic. Od lat Artystka eksperymentuje z tworzywem, wypróbowuje różne techniki wypału. W jej pracowni w podkrakowskim Zabierzowie, w rządku, na półkach, stoi kilkadziesiąt słoików z różnorodnymi szkliwami – ich receptury opracowała sama – sama także wszystkie wykonała.

Przykład Marity Benke-Gajdy pokazuje, że połączenie ogromnej wiedzy technologicznej z umiejętnością przekazania tejże wiedzy to najlepsza droga do tego, by uświadomić ludziom, że w każdym z nas jest coś z artysty, że każdy z nas może podjąć próbę zmierzenia się z ceramiką. Od wielu lat Artystka prowadzi tą drogą nie tylko zafascynowanych ceramicznym materiałem studentów, ale i kilkuletnie dzieci czy nie posiadających wyjątkowych plastycznych zdolności dorosłych.

Wystawa w Galerii Lipowa 3 prezentuje zarówno najnowsze, jak i nieco starsze prace Marity Benke-Gajdy. Artystki, która jest ciągle w drodze i która nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa… (Aleksandra Skorek, kurator wystawy)

 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię