Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Ceramika Romana Szlachetki w Krakowie

Roman Szlachetka, jeden z najciekawszych artystów ceramików, związanych ze słynną fabryką porcelany w Ćmielowie, absolwent Wydziału Szkła i Ceramiki wrocławskiej ASP . Był nie tylko projektantem form przemysłowych ale także autorem unikatowych prac, kompozycji rzeźbiarskich oraz obrazów w porcelanie. Po raz pierwszy w Krakowie w Galerii Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 ( Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych) prezentowana jest wystawa przybliżająca bogatą twórczość zmarłego w 2012 roku artysty. O artyście i jego krakowskiej wystawie opowiadały w Kole kultury córka artysty rzeźbiarka , ceramiczka Ewa Szlachetka - Depak oraz siostra Małgorzata Szczygieł. Program prowadziła Jolanta Drużyńska

Obraz na porcelanie. Trawy.R.Szlachetka

Po raz pierwszy w swojej historii wystawienniczej Galeria Lipowa 3 przedstawia prace artysty, którego nie ma już pośród nas. To duże wyzwanie i odpowiedzialność. Ogromny ładunek emocjonalny trzeba wstawić w wystawiennicze ramy i schematy; dorobek artystyczny całego życia posegregować, przebrać, wybrać, część odrzucić…
W przypadku Romana Szlachetki to wyzwanie szczególnie trudne, gdyż był twórcą ambitnym  pracowitym. Działając przez lata w ćmielowskiej fabryce projektował nowe fasony i odnawiał stare, starając się, by forma poszczególnych elementów, wygodna i użyteczna, stała także na wysokim poziomie estetycznym. Równocześnie tworzył prace bardzo osobiste, liryczne, niekiedy nostalgiczne - wspomnienia z podróży, subtelne ujęcia przyrody, abstrakcyjne kompozycje rzeźbiarskie.

„Impulsy” to nie tylko i wyłącznie wystawa „in memoriam”. To przede wszystkim wystawa ceramiki, porcelany - kruchej, delikatnej i wymagającej, gdzie artystyczne wyczucie musi iść w parze ze znajomością technologii jej wytwarzania. To opowieść o pasji, radości z tworzenia, zachwycie nad pięknem przyrody i miłości do najbliższych.

Aleksandra Skorek - kurator wystawy  - fr. wstępu do katalogu  do wystawy "Impulsy"  (16 maja - 20 lipca 2019) 

 

Część zestawu "Pułaski" z autorską dekoracją solami metali pt. "impuls" Fot.Galeria Lipowa 3

 

Roman Szlachetka (1954-2012) - projektant ceramiki, rzeźbiarz, malarz, pedagog. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Wydziału Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu – obecnej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (dyplom 1980). Artysta wszechstronny, jednak to w porcelanie stworzył najciekawsze prace, zarówno malarskie - obrazy na porcelanie, jak również formy rzeźbiarskie, a zwłaszcza porcelanowe litofanie. Twórczość prezentował podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą: we Włoszech, Czechosłowacji, Japonii, Niemczech. W latach 1980-2001 pracował w Zakładach Porcelany "Ćmielów" jako projektant. Był autorem wielu form użytkowych, a także fasonów, m.in. Pułaski, Jenny, Gaja, Feston.

 

J.Drużyńska/mat.pras

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię