Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Ceramiczny świat Janiny Myronovej

Malarski kolor i graficzna kreska połączone z oryginalnością ceramicznych postaci , o nietypowych fantazyjnych kształtach stawiają Janinę Myronovą pośród najciekawszych twórców ceramików młodego pokolenia. Artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie i doktorantką Katedry Ceramiki ASP we Wrocławiu . Autorka „Doskonałości w niedoskonałościach” była gościem Jolanty Drużyńskiej w Kole kultury 29 czerwca

Cermaiczne rzeźby J.Myronovej. Fot. mat.pras Galerii Lipowa 3

Jolanta Drużyńska rozmawia z Janiną Myronovą
Cermiczny świat Janiny Myronovej

Janina Myronova  dziś jest obywatelką RP , ale urodziła się w Doniecku na Ukrainie (1987). Jest absolwentką Donieckiej Szkoły Artystycznej oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. W latach 2014-2015 prowadziła pracownię ceramiczną w Institute of Design Kielce. Od 2015 roku jest studentką Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich w Katedrze Ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i zagranicą także w wielu międzynarodowych sympozjach i plenerach.


Jej pierwsza indywidualna wystawa w Krakowie pt. „Doskonałości w niedoskonałościach” pokazana została w Galerii Lipowa 3

Aleksandra Skorek, krakowska kuratorka wystawy:  "Janina Myronova należy do młodego pokolenia artystów, które dobrze wie, czego chce. Stworzyła swój własny, oryginalny, świetnie rozpoznawalny styl. Ze swobodą posługuje się różnymi technikami, łącząc, często w humorystyczny, zaskakujący sposób, ceramikę z grafiką. Nie boi się wyzwań i eksperymentów. Z równą łatwością tworzy zarówno szamotowe rzeźby, jak i porcelanowe talerze, filiżanki, pojemniki.
Głównym obiektem zainteresowań Janiny Myronovej jest człowiek. Ułomny, nieproporcjonalnie zbudowany, karykaturalnie oszpecony. Poprzez te „niedoskonałości” Artystka snuje refleksje na temat akceptacji własnego ciała"

.

 

jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię