Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Beksińscy. Album wideofoniczny - " to uniwersalna historia o relacjach ojciec /syn "

Scenariusz dokumentu Marcina Borchardta powstał na podstawie bestsellerowej biografii autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Beksińscy. Portret podwójny”. Światowa premiera filmu odbyła się w Kinie Kijów podczas inauguracji 57 edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 31 maja reżyser był gościem Jolanty Drużyńskiej w programie Koło kultury.

Fot.mat.pras 57KFF

“Beksińscy. Album wideofoniczny” to pełnometrażowy dokument zrealizowany z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, większość z nich pochodzi z prywatnego archiwum Zdzisława Beksińskiego i nie była wcześniej pokazywana publicznie. Malarz przez niemal pięćdziesiąt lat skrupulatnie dokumentował życie swoje i najbliższej rodziny. Prowadził dziennik, pisał listy, robił zdjęcia, a także namiętnie filmował codzienne wydarzenia. Z tych materiałów wyłania się niezwykle złożony obraz relacji pomiędzy artystą i jego żoną Zofią oraz synem – charyzmatycznym dziennikarzem radiowym i tłumaczem – Tomaszem.  

Sukcesy filmu “Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego oraz książki “Beksińscy. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania historią Beksińskich. Dokument Borchardta to oddanie głosu samym bohaterom, unikalna okazja do poznania Beksińskich poprzez autentyczne materiały, po raz pierwszy prezentowane w tak obszernej formie. Choć Beksiński filmował prozaiczne czynności i zdarzenia, z zarejestrowanych rozmów wyłania się nieoczywisty, daleki od uproszczeń portret rodziny, z wysuwającą się na pierwszy plan relacją dwóch trudnych charakterów: ojca i syna (z materiałów prasowych KFF)

 

fot.mat.pras KFF


Marcin Borchardt – scenarzysta, reżyser, filmoznawca. Autor filmów dokumentalnych, reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Wykładowca estetyki krótkiego filmu fabularnego w Gdyńskiej Szkole Filmowej, kina awangardowego, eksperymentalnego i współczesnej dokumentalistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Autor monografii „Awangarda muzyki XX wieku. Przewodnik dla początkujących”.
Producentem filmu jest DAREK DIKTI Biuro Pomysłów przy wsparciu finansowym Polskiego  Instytutu Sztuki Filmowej, Gdyńskiego Funduszu Filmowego i Programu 2 Telewizji Polskiej.

 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię