|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Barwne fotografie sprzed stu lat na wystawie w Krzeszowicach

Autochromy Tadeusza Rzący były pierwszymi polskimi fotografiami w kolorze. Krakowski fotograf utrwalił na nich krajobraz Polski z początków XX wieku m in rodzinnego miasta, podkrakowskich Bronowic, Tarnowa, pejzaż górski a także Krzeszowice i okolice. Autochromy pokazała na wystawie "Tadeusz Rząca. Czas zapamiętany w kolorze" Galeria w Pałacu Vauxhall - Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. O wystawie, autochromach i ich autorze opowiadali w Kole Kultury 21 czerwca Marta Miskowiec z Muzeum Historii Fotografii i Kamil Kłeczek z Galerii w Pałacu Vauxhall. Program prowadziła Jolanta Drużyńska

Jolanta Drużyńska rozmawia z Martą Miskowiec i Kamilem Kłeczkiem

Krzeszowice. Fot. T.Rząca/ mat.pras

Tadeusz Rząca. Czas zapamiętany w kolorze.


Wystawa ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie prezentuje pierwsze, barwne fotografie sprzed stu lat wykonane przez Tadeusza Rzącę (1868-1928) w technice autochromu. Na ekspozycję składają się zdjęcia ukazujące widoki m.in. Krakowa i podkrakowskiej wsi, a nade wszystko pejzaże i zabytki z terenu Krzeszowic i okolic, które Tadeusz Rząca – jako pierwszy – utrwalił na szklanych kliszach w kolorze. Część z nich stanowią kopie autochromów w skali 1:1, które można oglądać na podświetlanym stoliku. Ponadto ekspozycja zawiera serię pocztówek z motywami reprodukowanymi ze zdjęć Rzący, pochodzących ze zbiorów krzeszowickiego kolekcjonera Andrzeja Nąckiewicza. Wystawę dopełniają fotografie, będące próbą współczesnej interpretacji kadrów Rzący, wykonane przez członków Fotoklubu Krzeszowickiego, działającego w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.

Wystawa została zaaranżowana w taki sposób, aby widz identyfikując znajome mu rejony mógł je odkryć na nowo i poddać współczesnej interpretacji. Wędrówka po wystawie skłania do refleksji nad przeszłością zapamiętaną w kolorze i pobudza do podjęcia indywidualnego studium starych fotografii, które trwale wtapiają się w lokalny kontekst kulturowy.

Wydarzenie towarzyszy festiwalowi Krakow Photo Fringe 2017, który zrzesza wszelkie fotograficzne inicjatywy z terenu Małopolski, odbywające się równolegle do Miesiąca Fotografii w Krakowie.

 

Tadeusz Rząca. Czas zapamiętany w kolorze -  Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach Galeria w Pałacu Vauxhall
 9 czerwca  - 7 lipca 2017

 

100%
0%