|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Nieustraszony wspinacz i narciarz" - Józef Oppenheim

Józef Oppenheim był ważną osobą w Zakopanem okresu międzywojennego i na pewno jedną z najbarwniejszych, zwłaszcza dla świata gór. Narciarz, taternik, ratownik górski, fotografik , wieloletni naczelnik TOPR . Jego przyjaciel Rafał Malczewski, narciarz i malarz wspominał , że "kochały go rozmaite kobiety, a jeszcze bardziej psy i liczna zakopiańska brać” . O Józefie Oppenheimie mówił Wojciech Szatkowski historyk, znawca dziejów polskiego narciarstwa związany z Muzeum Tatrzańskim, autor i współautor przewodników skiturowych , historii Goralenvolku a także autor biografii Opcia „ Józef Oppneheim. Przyjaciel Tatr i ludzi.” Program prowadziła Jolanta Drużyńska

J.Drużyńska rozmawia z W.Szatkowskim

Wspólna fotografia Józefa Oppenheima z jego ulubionym owczarkiem "Bacą". Fot. Archiwum Muzeum Tatrzańskiego

 

" JÓZEF OPPENHEIM - PRZYJACIEL TATR I LUDZI" -  Wojciech Szatkowski

To biografia postaci wpisanej w Zakopane okresu międzywojennego. „Opcio” – czyli Józef Oppenheim, był z pochodzenia warszawskim Żydem. Pochodził z dość zamożnej gałęzi rodziny Oppenheimów. Porwała go w młodości działalność rewolucyjna i komunistyczna. Aresztowany, uciekł z więzienia i musiał opuścić Warszawę. Pod Tatry trafił ok. 1910 roku i został tutaj aż do tragicznej śmierci w dniu 29 stycznia 1946 roku na Krzeptówkach. W Zakopanem okresu międzywojennego był jedną z najbardziej barwnych postaci. Kierował przez 25 lat Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (lata 1914-1939), wziął udział w ok. 70 wyprawach ratowniczych. Jako mistrz nart i turystyki narciarskiej był znanym narciarzem wysokogórskim, taternikiem, a także napisał świetny przewodnik w roku 1936. Należał do najlepszych fotografów tatrzańskich tamtego okresu [...]. Był działaczem Polskiego Związku Narciarskiego, sędzią narciarskim i skarbnikiem w klubie SN PTT. Działał także w Klubie Wysokogórskim.

( W.Szatkowski z opisu książki. Publikację wydało Wydawnictwo LTW i Muzeum Tatrzańskie)

Barwne i nietuzinkowe życie Jozefa Oppenheima kończy się tragicznie. Po powrocie do Zakopanego w 1945 roku, najpierw zostaje wyrzucony z TOPR -u , co było konsekwencją toczonej, jak nazwał ją W.Szatkowski "wojny ludzi gór" a potem w styczniu 1946 roku zostaje zamordowany w domu na Krzeptówkach. "Należy uznać mordrstwo Oppenheima - pisze w swej książce Szatkowski - za czyn haniebny [...] Każda smierć kryje w sobie tajemnicę, bo jest przecież sama w sobie czymś tajemniczym i nieodwracalnym.W tym przypadku śmierć na Krzeptówkach była bardzo skomplikowana złożyły się na nią zabójstwo Opcia, rabunek i próba zabójstwa Rudej ( Wanda Gentil - Tippenhauer)".

 

 

Wanda Gentil - Tippenhauer, wielolenia przyjaciólka i towrzyszszka życia Oppenheima pisała we wspomniach : "Dał się poznać w górach jako nieustraszony wspinacz i narciarz najwyższej klasy. do śmierci zachował  zawsze poczucie odpowiedzialności tak w czynach jak i w słowie "

Wojciech Szatkowski , autor  - "Ta książka była dla mnie dlatego taką wielką przyjemnością i ważną książką, bo uważam, że Wanda  i Józef Oppenheim byli bardzo przywoitymi ludźmi, to był jakby pierwszy powód do napisania tej książki, a drugi to była chęć wskrzeszenia tego starego Zakopanego, pokazania Tatr i Zakopanego w tamtym okresie, tych licznych przyjaźni, licznych znajomości…” 

 

 

 

jd

100%
0%