Wpadają w czarną otchłań, która zasysa wspomnienia, uczucia i godność. Ale w tym ciemnym tunelu można znaleźć wiele światła. Bo opieka nad chorym na Alzheimera to wielki test bezwarunkowej miłości. Bardzo trudnej, bo zobaczenie pustki lub agresji w oczach ukochanej osoby to dla niektórych wielka trauma.

To choroba, która powoli, z bezlitosną konsekwencją zabiera człowiekowi wszystko. To, na co pracował całe życie i kim był zostaje wymazane.
Można powiedzieć, że „Alzheimer” to choroba utraconych wspomnień, którą badacze wiążą z odkładaniem w mózgu złogów białek. Diagnozę choroby Alzheimera przyjmuje się jak wyrok – nie tylko dla chorego, ale i całej jego rodziny, która musi właściwie przygotować się do często wieloletniej opieki. To postępująca choroba mózgu, która rozwija się na długo przed wystąpieniem objawów. Pierwsze symptomy są na tyle subtelne, że można je pomylić z naturalnymi problemami poznawczymi wynikającymi ze starzenia się lub innymi chorobami, np. depresją.

Warto wiedzieć, że Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie udziela bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w ramach realizowanych programów polityki zdrowotnej, w tym m. in.:
1.      Programu polityki zdrowotnej pn. „Dzienny Dom Opieki Medycznej w Gminie Miejskiej Kraków”. Jest skierowany do osobób niesamodzielnych, zamieszkujących na terenie Miasta Krakowa, zwłaszcza po 65 r.ż., których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, a jednocześnie nie wymagających opieki całodobowej.
2.      „Program polityki zdrowotnej z zakresu zwiększenia dostępności do świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w Gminie Miejskiej Kraków w ramach dziennego lub całodobowego pobytu dla osób niesamodzielnych niewymagających opieki instytucjonalnej oraz z zakresu wsparcia ich opiekunów nieformalnych” w ramach którego prowadzona jest placówka dziennej opieki i aktywizacji.
Dodatkowo Miejskie Centrum Opieki organizuje turnusy opieki wytchnieniowej w formie całodobowego pobytu.
Wszystkie powyższe działania finansowane są w całości ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Szczegóły można znaleźć na: https://mco.krakow.pl/