Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Jeden złoty polski to wartość 1 800 000 marek polskich. Jak to możliwe?

Złoty polski ma 100 lat, czy rzeczywiście?

Rok 2024 to stulecie złotego polskiego. A przecież złotówka ma dużo dłuższą historią. Co zatem wydarzyło się 10 dekad temu?

Z Anna Bochnak pracującą w Gabinecie Numizmatycznym Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) rozmawia Marzena Florkowska.

Ze zbiorów Gabinetu Numizmatycznego Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)

Ze zbiorów Gabinetu Numizmatycznego Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)

Marzena Florkowska: Mówimy o stuleciu złotówki, ale czy rzeczywiście złoty polski ma tylko 100 lat?

Anna Bochnak: Złoty polski w takiej formie, jaką dzisiaj znamy ma 100 lat, ale tak naprawdę historia złotego polskiego sięga dużo wcześniejszego okresu. Powinniśmy się cofnąć do trzeciego pokolenia Jagiellonów, czyli do czasów Jana Olbrachta, Aleksandra Zygmunta Starego. Za czasów Jana Olbrachta w statutach piotrkowskich po raz pierwszy pojawia się nazwa "złoty". Była to wówczas wyłącznie jednostka obrachunkowa, nie wybijano wtedy realnie takiej monety. Złoty się pojawił po raz pierwszy realnie za czasów Jana Kazimierza, kiedy w 1663 roku wybito pierwszą złotówkę.

Nazywano ją potocznie tymfem od nazwiska pomysłów dawcy i przedsiębiorcy menniczego, który bił te monety masowo, czyli Andrzeja Tymfa.

Co zatem wydarzyło się 100 lat temu, że mówimy o stuleciu złotówki? Wtedy złotówka zastąpiła markę, prawda?

To był bardzo trudny okres politycznie ekonomicznie gospodarczo dla Polski. Przed Władysławem Grabskim postawiono bardzo trudne zadanie zreformowanie polskiego systemu skarbowego, podatkowego. Grabski zdawał sobie sprawę, że bez przeprowadzenia tych reform nie będzie mógł dokonać wymiany waluty, udało się to wszystko zrobić i w 1924 roku dokonano wymiany waluty.

Posłuchaj całej rozmowy
Tematy:
Autor:
Marzena Florkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię