Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Jak skutecznie poszukiwać sensu życia?

Pytania o życie i jego sens zadają sobie wszyscy – bez wyjątku. Ci przeżywający porażki i odnoszący sukcesy, zagubieni i zdeterminowani, pochodzący z dysfunkcyjnych domów i ci, którzy mieli szczęśliwe dzieciństwo. Logoterapia jest nurtem psychoterapii, który uczy przede wszystkim odnajdywania sensu w wydarzeniach życia, jakie by one nie były. Gościem Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem był dr Roman Solecki psychoterapeuta uzależnień i logoterapeuta.

Czym jest logoterapia?

- Logoterapia to terapia skoncentrowana na poszukiwaniu sensu życia, uważana za trzeci wiedeński nurt psychoterapii, po psychoanalizie Freuda i psychologii indywidualnej Adlera. Profesor Viktor Frankl, neurolog, psychiatra i doktor filozofii, stworzył tę koncepcję, aby dodać trzeci wymiar do rozumienia człowieka - wymiar etyczny, duchowy i egzystencjalny. Frankl twierdził, że wola sensu jest najsilniejszą siłą motywującą w naszym życiu i największym pragnieniem, dlatego logoterapia nie tylko pomaga odnaleźć sens życia, ale jest także stylem i sztuką życia dla każdego z nas.

- Frankl stworzył pojęcie logoterapii jeszcze przed wojną, będąc profesorem na Uniwersytecie Wiedeńskim. Zajmował się wówczas zjawiskiem kryzysu egzystencjalnego, pracując z osobami zmagającymi się z myślami samobójczymi i tworząc sieć poradni dla młodzieży w różnych miastach Europy, aby wspierać ich w trudnych chwilach. Gdy wybuchła wojna, Frankl, jako Żyd, miał możliwość ucieczki dzięki wizie zorganizowanej przez przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych. Jednak zdecydował się pozostać z rodzicami i pacjentami, co doprowadziło do zamknięcia w Auschwitz. Przeszedł przez Auschwitz, Terezin, Trondheim i inne obozy, tracąc w tym czasie brata, żonę i rodziców. Po wojnie, gdy wrócił do Wiednia, dowiedział się o śmierci wszystkich swoich bliskich. W obozach Frankl odkrył, że logoterapia jest skuteczna nawet w ekstremalnych warunkach. Stwierdził, że nawet w bezsensownych okolicznościach mamy wolność wyboru postawy – czy poddać się i zakończyć życie, czy przyjąć sensowną postawę wobec bezsensownej sytuacji bycia więźniem. Wspierał innych więźniów, organizując tzw. koła psychohigieny, czyli grupy wsparcia psychicznego.

(cała rozmowa do posłuchania)

Terapia sensem jest zapisem rozmowy Moniki Rusin i Sławomira Rusina z psychoterapeutą uzależnień i logoterapeutą dr. Romanem Soleckim. Dzięki przedstawionym w niej historiom, a także dzięki przygotowanym ćwiczeniom odkryjesz, dlaczego tak ważne jest, by skupiać się nie na problemie i deficytach, ale na możliwościach i zasobach.

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię