Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Jak polne rośliny zawładnęły młodopolskimi artystami? “Cała w kwiatach. Krakowska Szkoła Witrażu”

Wystawa “Cała w kwiatach. Krakowska Szkoła Witrażu” to opowieść o tym, jak na początku XX wieku polne rośliny z wdziękiem zawładnęły wyobraźnią projektantów przeszkleń, które do dziś zdobią wnętrza krakowskich kamienic. Główną bohaterką wystawy będzie więc flora, a wraz z nią: mistrzowsko prowadzone linie, plamy koloru i światła, a wreszcie krakowska architektura. Ekspozycja podzielona na kwiatowe sektory prowadzi widza od gatunku do gatunku, przedstawiając wybrane rośliny w ujęciach twórców Krakowskiej Szkoły Witrażu i opowiadając o ich symbolice. Widz, spacerując wśród maków czy słoneczników, przeniesie się jednocześnie do kamienic przy ulicach Straszewskiego, Staszica czy Sarego. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 16 maja 2024 w przestrzeni ekspozycyjnej muWi Muzeum Witrażu.

Ekspozycja podzielona na kwiatowe sektory prowadzi widza od gatunku do gatunku, przedstawiając wybrane rośliny w ujęciach twórców Krakowskiej Szkoły Witrażu i opowiadając o ich symbolice. Widz, spacerując wśród maków czy słoneczników, przeniesie się jednocześnie do kamienic przy ulicach Straszewskiego, Staszica czy Sarego.

- Nowa wystawa, którą otworzyliśmy w ubiegły czwartek, kłania się wiośnie, którą widzieli młodopolscy artyści na początku XX wieku. Przygotowując się do tej wystawy, stworzyliśmy taką myśl przewodnią dla nas, że młodopolscy artyści ponad 100 lat temu wzięli szkicowniki pod pachy i wyszli na podkrakowskie łąki i w konsekwencji tego powstały bardzo ciekawe i oryginalne transformacje fauny i flory. Jednemu z tych aspektów - kwiatom - przyglądamy się teraz na wystawie. Był to nurt, który w sztuce europejskiej pojawił się już w XIX wieku. Artyści wyszli z pracowni w plener i to, co widzieliśmy na płótnach impresjonistów, to nie było nic innego jak obserwacja natury w Krakowie. Ojcem założycielem tego nurtu był Stanisław Wyspiański. Znamy jego zielniki, zachwyty nad kwiatami, które trafiły nie tylko na witraże, ponieważ było także malarstwo sztalugowe, freski, ilustracje czy grafiki. Nas najbardziej interesują oczywiście kwiaty na witrażach, które zalały młodopolskie szklane dzieła - mówi Piotr Ostrowski, dyrektor Muzeum Witrażu.

(cała rozmowa do posłuchania)

Kuratorzy wystawy: Piotr Ostrowski i Aleksandra Fabia.

Adres: muWi Muzeum Witrażu, al. Zygmunta Krasińskiego 23

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię