Atrakcje dla całej rodziny

Trzydniowe święto wpisuje się już na stałe w końcówkę maja i początek czerwca, a w tym roku jego daty pokrywają się z Dniem Dziecka. Co więcej, wydarzenie jest skierowane do wszystkich – od najmłodszych po najstarszych – i niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pierwszy dzień wydarzenia tradycyjnie poświęcony jest edukacji. Wówczas gośćmi są uczniowie szkół podstawowych i liceów, dla których przygotowano specjalne wykłady. Natomiast sobota i niedziela mają charakter rodzinny. Jak zauważa prof. Wiech, celem Ogólnopolskich Dni Owada od początku było przełamywanie entomofobii – lęku przed owadami – oraz pokazywanie ich piękna i różnorodności.

W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną zarówno żywe owady, jak i okazy zamknięte w gablotach. Dzięki temu odwiedzający będą mogli dokładnie przyjrzeć się budowie i cechom charakterystycznym różnych gatunków. Jedną z najciekawszych propozycji będzie motylarnia:

Motyle sprowadzane są ze Stratfordu w Anglii w formie poczwarek, by właśnie podczas Dni Owada wykluwać się i latać w specjalnym insektarium. Cały proces nadzoruje pan Radek Brzezowski, opiekun Motylarni w Ulinie – niedawno utworzonego miejsca. I proszę się nie martwić, widząc motyle szybujące pośród zwiedzających, bo choć niektóre z nich kończą swój krótki żywot, taka już jest ich natura. Życie motyla to zaledwie chwila – wyjaśnia prof. Kazimierz Wiech.

Oprócz obserwacji owadów, odwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych. Jednym z unikatowych punktów programu będzie tworzenie obrazów ze skrzydeł motyli, które zakończyły już swój naturalny cykl życia. Nie zabraknie także warsztatów budowania domków dla owadów oraz hitu ubiegłego roku – malowania scen z życia owadów, ilustrujących wiersze pisane przez żonę profesora, Alicję Ziębę. Wiersze te są doskonale znane słuchaczom programu „Co w trawie piszczy”, emitowanego w każdy czwartek na antenie Radia Kraków.

XXIII Ogólnopolskie Dni Owada odbędą się w dniach od 30 maja do 1 czerwca 2025 roku, w godzinach od 10:00 do 16:00 w budynku Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (al. 29 Listopada 46). Więcej informacji o programie i przygotowanych atrakcjach: [TUTAJ]

(Cała rozmowa do posłuchania)