Ta pianka przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego, ograniczenia strat energii i wpisuje się w zasady gospodarki obiegu zamkniętego. Prof. Maria Kurańska opracowała rozwiązanie, które umożliwia wytworzenie ze zużytego oleju spożywczego lekkiej i odpornej na pleśnie poliuretanowej pianki do ocieplania budynków. Technologia pozwala zastąpić modyfikowanym chemicznie olejem posmażalniczym jeden z dwóch podstawowych składników pianek poliuretanowych – poliol, wytwarzany z ropy naftowej. Pianka jest nie tylko lekka, przez co nie obciąża konstrukcji budynku, ale też przepuszcza parę wodną, zapobiegając tym samym powstawaniu pleśni. Ponadto stanowi doskonałą izolację akustyczną.
- A
- A
- A
Zamiast ropy – zużyty olej. Polka opracowała innowacyjną piankę termoizolacyjną
Czy zużyty olej posmażalniczy może ocieplać domy? Dzięki przełomowym badaniom prof. Marii Kurańskiej z Politechniki Krakowskiej to możliwe. Innowacyjna technologia pozwala zastąpić ropopochodne składniki poliuretanowej pianki izolacyjnej odpadem z kuchni. Ekologiczna, odporna na pleśń i idealna do domów – to prawdziwy krok w stronę gospodarki obiegu zamkniętego.Olej posmażalniczy stanowi uciążliwy odpad dla środowiska, jak również oczyszczalni ścieków. Dzięki innowacyjnej technologii na drodze reakcji chemicznych możliwe jest ponowne wykorzystanie oleju do otrzymywania wysokoefektywnych materiałów termoizolacyjnych stosowanych w budownictwie. Restauracje, które gromadzą olej selektywnie, oddają go do specjalnych instytucji, które go zbierają. Potem taki olej jest przetwarzany w procesie spalania i odzyskiwana jest z niego energia. Ewentualnie przekształca się go w biodiesel. Spalanie oleju to jednak ostateczność. Odpad możemy wykorzystać, bo może być pełnowartościowym surowcem.
Z prof. Marią Kurańską, której praca łączy inżynierię materiałową, technologię chemiczną i wiedzę z zakresu ochrony środowiska, rozmawiała Ewa Szkurłat.

Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:16
Czwartek będzie burzowy w całej Małopolsce. W nocy dalej będzie padało
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 24.04
-
21:07
Kraków podsumował akcję "Zima". Pierwsze miesiące 2025 roku były najbardziej kosztowne
-
18:24
Fałszywka o migrantach potajemnie przerzucanych do Krakowa. Autorką posłanka PiS
-
17:11
Za mało medyków w brygadach. Małopolscy terytorialsi prowadzą kursy, żeby zwiększyć liczbę przeszkolonych żołnierzy
-
17:04
Kontrowersje wokół planowanego Pawilonu Wisławy Szymborskiej. Burzliwa dyskusja radnych
-
16:33
"Trzy lata, by się ogarnąć" – jak Europa buduje własne bezpieczeństwo
-
16:04
Kierowca, który śmiertelnie potrącił dziecko koło Limanowej, był pijany
-
15:54
Nowoczesne kosiarki spalinowe – ciche, ekonomiczne, skuteczne
-
15:39
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
15:20
Są dodatkowe pieniądze na szczepienia przeciwko meningokokom dla dzieci w Krakowie
-
15:04
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
14:50
„Śledź” – radiowy kryminał, który pokochali słuchacze