Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pianohooligan, czyli Piotr Orzechowski gra Pendereckiego

  • Muzyka
  • date_range Wtorek, 2014.08.05 13:50 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:43 )
Piotr Orzechowski urodził się w 1990 roku, ale udało mu się zdobyć już kilka bardzo ważnych nagród. Najpierw, w 2011 roku, pokonał 41 innych pianistów i zdobył Grand Prix w prestiżowym konkursie Montreaux Jazz Piano Solo Competition. Jeszcze jesienią tego samego roku razem z zespołem High Definition zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie młodych zespołów na belgijskim Jazz Hoeilaart.W Montrealu dostrzegł go przewodniczący jury, Tommy LiPuma – producent odpowiedzialny za nagrania Milesa Daviesa i Barbry Streisand. Miał mu powiedzieć - ''Pamiętaj, nie oglądaj się na nic. Cokolwiek by się działo, idź dokładnie tą ścieżką''.

Piotr Orzechowski

Piotr Orzechowski - (ur. 31.12.1990 r. w Krakowie) znany również Pianohooligan - polski kompozytor i pianista jazzowy. Absolwent Berklee College of Music w Walencji. Czterokrotny Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zdobywca Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Uczył się gry na fortepianie od 5 roku życia. Był uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie. W roku 2011, jako pierwszy polak w historii zdobył główną nagrodę na jednym z najbardziej prestiżowych konkursów jazzowych na świecie - Montreux Jazz Piano Competition. Grand Prix wręczył przewodniczący Jury Tommy LiPuma, producent płyt artystów takich jak Miles Davis, Michael Brecker, Diana Krall czy George Benson. W rankingu "Jazz Top", organizowanym przez portal Jazzarium.pl, muzyk został uznany numerem 1. w kategorii "Debiut Roku 2011", wygrał również plebiscyty, takie jak "Kulturalne Odloty" Gazety Wyborczej gdzie czytelnicy nadali mu tytuł "Artysty Roku 2011", "Kryształki Zwierciadła 2012" magazynu Zwierciadło. W listopadzie 2012 ukazała się debiutancka płyta solowa Piotra Orzechowskiego z aranżacjami i utworami inspirowanymi twórczością Krzysztofa Pendereckiego zatytułowana "Experiment: Penderecki". To pierwszy polski album instrumentalny wydany dla słynnej londyńskiej wytwórni Decca.

 

 

Posłuchaj co Piotr robił na Tajwanie

 

 

 

 

Posłuchaj co Piotr robił na Tajwanie

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię