Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Nocny "Helikon" z Adamem Pierończykiem

Słynny jazzowy saksofonista odwiedził "Helikon" Antka Krupy. Posłuchajcie!

Fot. RK

Adam Pierończyk – polski saksofonista jazzowy. Absolwent Akademii Muzycznej w Essen. Dwukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Jedenasty raz z rzędu wybrany Najlepszym Saksofonistą Sopranowym według magazynu Jazz Forum. W latach 2004-2005 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroko. Dyrektor artystyczny Sopot Jazz Festival w latach 2011-2015. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych. Adam Pierończyk współpracował z takimi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer.

W nocnym "Helikonie"...

Adam Pierończyk i Miroslav Vitous to duet, który podnosi artystyczną poprzeczkę na poziom osiągalny dla najwybitniejszych muzyków sceny jazzowej. Powszechnie znana jest doskonała technika światowej sławy Miroslava Vitousa (współpraca: Miles Davis, Wayne Shorter, Joe Zawinul) jego słynne pizzicato i spektakularna gra smyczkiem. Ton Pierończyka na saksofonie tenorowym,  poetycka melodyjność i swoboda w panowaniu nad dźwiękiem w obrębie całej skali instrumentu, wydają się być kolejnym krokiem w kierunku brzmienia, które dość tajemniczo określa się mianem „słowiańskiej duszy“ (wzorcowo wyeksponowane w otwierającym album Enzo And The Blue Mermaid). Wręcz sensacyjne jest brzmienie saksofonu sopranowego, z “aksamitnym” środkowym rejestrem i bardzo wysokimi dźwiękami (altissimo), co najpełniej usłyszymy w utworze Full Moon Sky. 

Większość utworów na płycie jest autorstwa Pierończyka, ale znalazły się również kompozycje Miroslava Vitousa. Przeważnie krótkie tematy tworzą substancję, na kanwie której muzycy budują swoje improwizacje, z łatwością wychodząc w nich sobie na przeciw. Jak na mistrzów fantazji oraz wybitnej wirtuozerii przystało, muzycy nie kopiują swoich motywów, lecz je komentują i rozwijają - często w ramach wspólnej ekscytacji dawaniem i braniem.  

Tracklista:
1. Enzo and the blue mermaid
2. Bach at night
3.  I'm flying! I'm flying!
4. Full moon sky
5. Mustangi
6. Halny
7. Pheidippides
8. Tulipan
9. Hypnotic minuet
10. Mandala of melodies

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię