- My przede wszystkim musimy zlokalizować, po drugie zidentyfikować a po trzecie udzielić pomocy. Robimy natychmiastowy screening medyczny, ustalamy w jakim osoby są stanie i czy nie będzie potrzebna rozszerzona pomoc medyczna. Bardzo silny nacisk kładziemy na opiekę wstępną i zidentyfikowanie ich stanu fizycznego. Dodam, że tu nie chodzi tylko o ten screening medyczny, ale zwyczajne nawodnienie ludzi czy też ich nakarmienie - mówił w Radiu Kraków o zadaniach WOT na granicy polsko-białoruskiej gen. Wiesław Kukuła.
- A
- A
- A
Gen. Wiesław Kukuła: Nie możemy patrzeć na to, co się dzieje na granicy, wyłącznie przez pryzmat lokalny
Prawie 600 żołnierzy WOT z trzech przygranicznych brygad wspiera Służbę Graniczną i wojska lądowe na granicy polsko-białoruskiej. - Jeżeli presja na granicy będzie się utrzymywać, będziemy musieli zwiększyć tam liczebność żołnierzy wojsk obrony terytorialnej i zapewnić ich rotacyjną obecność, dlatego nie wykluczam również zaangażowania żołnierzy z Małopolski, w szczególności tych, którzy mają kwalifikacje ratownicze - stwierdził gen. Wiesław Kukuła w wywiadzie dla Radia Kraków. Zwierzchnik piątego rodzaju sił zbrojnych przyjechał do Małopolski, żeby przekazać obowiązki dowodzenia, nowemu dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Marcinowi Siudzińskiemu. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.Napięta sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim sprawiła, że dowódcy poszczególnych brygad zwiększają liczbę kursów z działań poszukiwawczo-ratowniczych. - Mamy więcej zajęć z ratownictwa wyprofilowanego, też poszukiwania osób zaginionych, z wykorzystaniem zarówno psów jak i bezzałogowych systemów rozpoznawczych krótkiego zasięgu typu FlyEye - wyliczał gen. Kukuła.
Dowódcy brygad #WOT zwiększają liczbę kursów z działań poszukiwawczo-ratowniczych. - Mamy więcej zajęć z ratownictwa wyprofilowanego, z wykorzystaniem psów i #FlyEye - mówił w @RadioKrakow gen. W. Kukuła. #terytorialsi, @marekpietrzak76 , #wojskopolskie. Rozmowa o 14.10 pic.twitter.com/ZinW3yTV5o
— Joanna Gąska (@joanna_gaska) October 19, 2021
W tej chwili blisko sześciuset żołnierzy WOT z trzech przygranicznych brygad wspiera Służbę Graniczną i wojska lądowe na granicy polsko-białoruskiej. Jak poinformował szef MON Mariusz Błaszczak, służbę na tej granicy pełni obecnie prawie 6 tys. żołnierzy z 16., 18., i 12. dywizji wojsk lądowych. W poniedziałek Straż Graniczna odnotowała 612 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze zatrzymali 11 nielegalnych imigrantów. Od początku roku, Straż Graniczna udaremniła ponad 18 tysięcy prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 7 tysięcy miało miejsce w październiku.
Gen. W. Kukuła: Nie możemy patrzeć na to, co się dzieje na granicy wyłącznie przez pryzmat lokalny. Nie wiemy, czy nie zostaną otwarte kolejne kanały przerzutu, dlatego #WOT rozwija się równomiernie na terenie całego kraju. Rozmowa w @RadioKrakow o 14.10, @marekpietrzak76 pic.twitter.com/2GZdMbomWs
— Joanna Gąska (@joanna_gaska) October 19, 2021
Zwierzchnik piątego rodzaju sił zbrojnych odniósł się też do profilowania batalionów w Małopolsce. Ze względu na ukształtowanie terenu i zmienne warunki atmosferyczne Małopolska jest specyficznym rejonem na mapie Polski. - Tutaj te działania ratownicze muszą być wykształcane na zdecydowanie wyższym poziomie niż w innych brygadach - dodał. Małopolska jednostka otrzymała już łodzie z silnikami zaburtowymi oraz specjalistyczny sprzęt strażacki do ratowania poszkodowanych m.in. w wypadkach komunikacyjnych. 11.MBOT ma dostać też urządzenia treningowe do szkolenia z obsługi przeciwpancernych systemów Javelin.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
09:03
Małopolska na dwóch kółkach. Trasa 2: z Nowego Targu do Szczawnicy
-
08:34
Za nami 42. PZLA Mistrzostwa Polski U23. "Cieszymy się, że ogólnopolskie imprezy wracają do Krakowa"
-
07:40
Upalna niedziela w Małopolsce
-
07:00
Turystyczny potencjał polskiej wsi
-
20:59
Pożar w restauracji w Więckowicach koło Tarnowa
-
19:20
Olkusz: Zaginęła 13-letnia Anna Dubaj
-
19:02
Rowerowy raj w sercu Beskidu Sądeckiego. To miejsce zachwyci każdego rowerzystę!
-
18:45
Wimbledon: Iga Świątek w czwartej rundzie
-
18:30
Morskie Oko to nie kąpielisko, a Giewont to nie plac zabaw. O czym zapominają turyści
-
16:34
Masowy wypadek, samobójca, ukąszenie żmii – ratownicy sprawdzali się w boju
-
16:03
Polki górą w Krakowie! Mirosław i siostry Kałuckie w finale
-
15:27
998 strażaków z całej Polski zdobyło Babią Górę