Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Powrócił po pięciu latach. Trwa Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

Festiwal Nauki i Sztuki wraca po pięciu latach przerwy. Od 16 do 18 maja kampusy krakowskich uczelni otwarte będą dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, na czym polega wartość nauki i sztuki. Hasło tegorocznego, 20 już festiwalu brzmi "Kraków miastem nauki i sztuki". Patronem wydarzenia jest prof. Mieczysław Mięsowicz, jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, mający ogromny wkład w integrację środowiska naukowego Krakowa.

Goście będą mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne – naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów na kampusach krakowskich uczelni. Przygotowano ponad trzysta wydarzeń  - w tym koncerty, wykłady, gry miejskie i dyskusje.

Tegorocznym organizatorem festiwalu jest Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

- powiedział Adam Koprowski, rzecznik prasowy UJ.

Do odwiedzenia Muzeum Anatomii CM UJ oraz innych lokalizacji festiwalu zaprasza rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego Adam Koprowski

Krytyczne myślenie o zdrowiu, profilaktyka nowotworów, wpływ niedożywienia na rozwój mózgu - to tylko niektóre tematy warsztatów i wykładów przygotowanych w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj co mówi Adam Koprowski Posłuchaj co mówi prof. Krzysztof Gil z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Trzy kapsuły, które opowiedzą o historii wszechświata, strefa cząstek, w której zobaczymy budowę materii czy przebieg eksperymentów w wielkim zderzaczu hadronów. Takie atrakcje czekają nie tylko na miłośników fizyki. CERN – Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek, największy ośrodek badawczy fizyki cząstek na świecie – obchodzi w tym roku 70-lecie powstania. Z tej okazji w Krakowie będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę. Oprowadzą po niej naukowcy m.in. z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

Posłuchaj co mówi dr Wiktor Parol

Multimedialna ekspozycja przeniesie zwiedzających w fascynujący świat fizyki cząstek elementarnych. Na interaktywnych stanowiskach obejrzymy filmy i animacje prezentujące historię Wszechświata, najmniejsze cegiełki budujące wszystko, co nas otacza i największe na świecie eksperymenty fizyki cząstek. Jest też gabinet fizyki teoretycznej i kącik dla dzieci. Ekspozycja jest dostępna  bezpłatnie dla zwiedzających  do 26 maja, w godz. 10.00–18.00, przy ul. Piastowskiej 26 a (hala sportowa AGH).

Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek - CERN obchodzi w tym roku 70-lecie swojego powstania (1954 r.).
CERN powstał niecałe dziesięć lat po zakończeniu II Wojny Światowej w celu odrodzenia nauki na najwyższym światowym poziomie po pożodze wojny, jaka dotknęła Europę. W krótkim czasie CERN stał się światowym liderem w dziedzinie badań podstawowych odnosząc spektakularne sukcesy tak na polu naukowym jak i jako centrum doskonałości, kształcenia kadr naukowo-technicznych i transferu technologii, ale również jako wzorzec prowadzenia badań naukowych dla pokoju, z poszanowaniem różnorodności narodowej oraz odmienności kultur i religii. Pośród licznych przełomów, jakie dokonały się w CERN, warto wspomnieć choćby odkrycie słynnej cząstki Higgsa w 2012 roku, ale również opracowanie i nieodpłatne udostępnienie ludzkości protokołu www, bez którego już nie wyobrażamy sobie współczesnego świata.

Polscy naukowcy byli obecni w CERN już od końca lat 50, a w 1964 roku Polska, jako jedyny kraj tzw. bloku wschodniego, uzyskała status członka obserwatora w Radzie CERN. W 1991 r. stała się 16 członkiem Organizacji i od tego czasu jesteśmy pełnoprawnym współgospodarzem największego na świecie laboratorium badań podstawowych w dziedzinie fizyki.

Pokazy z metalami szlachetnymi w roli głównej, druk 3D w metalu, zabawa w budowanie komórek cząstek elementarnych - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Akademię Górniczo-Hutniczą na Festiwal Nauki i Sztuki. W przygotowywanie prezentacji, warsztatów i wykładów włączają się zarówno pracownicy naukowi, jak i studenci. Oferta festiwalowa skierowana była do bardzo szerokiego grona odbiorców: zarówno do dzieci i młodzieży szkolnej, jak i do mieszkańców Krakowa i turystów.

Nauka to ocean możliwości i wrażeń

- powiedziała Anna Żmuda-Muszyńska rzeczniczka Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, zachęcając do udziału w warsztatach poświęconych wirtualnej rzeczywistości.

Posłuchaj co mówi Anna Żmuda-Muszyńska

W pierwszym dniu Festiwalu Nauki i Sztuki Akademia Sztuk Teatralnych zaprezentuje przedstawienie dyplomowe studentek i studentów IV roku Wydziału Aktorskiego, specjalności wokalno-aktorskiej pt. „Pół żarciem, pół serio” w reżyserii Kaliny Jagody Dębskiej, studentki IV r. Wydziału Reżyserii i Dramaturgii - poinformowała Beata  Guczalska, prorektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Mówi Beata Guczalska, prorektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Pomysł Festiwalu Nauki narodził się w roku 2000, w trakcie jubileuszu 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Intencją organizatorów było prezentowanie, w atrakcyjnej formie, działalności dydaktycznej i naukowej krakowskich uczelni. W przygotowywanie prezentacji, warsztatów i wykładów włączali się zarówno pracownicy naukowi, jak i studenci. Oferta festiwalowa skierowana była do bardzo szerokiego grona odbiorców: zarówno do dzieci i młodzieży szkolnej, jak i do mieszkańców Krakowa i turystów.  Przez lata festiwal stawał się coraz bardziej rozpoznawalnym i prestiżowym popularnonaukowym wydarzeniem organizowanym w Krakowie, a Rynek Główny i siedziby organizatorów odwiedzała coraz większa liczba gości.

W ciągu trzech dni goście będą mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne – naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów na kampusach krakowskich uczelni. Świat grzybów, owadów, roślin i bakterii otworzy się przed gośćmi m.in. na Uniwersytecie Rolniczym.

Poznamy tajemnice mleka, anatomii roślin i zwierząt czy zasady projektowania ogrodów

- powiedziała Izabella Majewska rzeczniczka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Posłuchaj co mówi Izabella Majewska

W trzecim dniu festiwalu na scenie Rynku Głównego prezentować się będą zespoły i chóry z poszczególnych uczelni. Wystąpią też soliści Akademii Muzycznej, zespół jazzowy i sygnalistów myśliwskich.

Energetyka jądrowa "krakoskim okiem" i dialogi o sztucznej inteligencji - te dwie debaty w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym zakończą Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. W ramach imprezy przygotowano ponad trzysta warsztatów, wykładów, pokazów, gier i zabaw.

O 10.00 na Rynku Głównym rozpocznie się symultaniczna gra w szachy

- powiedziała Anna Cieślak z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Posłuchaj co mówi Anna Cieślak
fot. M. Adamska

Instytut Ochrony Przyrody PAN zaprasza na spacer po Zakrzówku.(16.05.) Pozwoli on inaczej spojrzeć na znane wszystkim okolice. Zobaczyć, co kryją zarośla, dowiedzieć się, dlaczego modraszki są takie wyjątkowe oraz odkryć tajemnice kamieni jurajskich.

18.05. naukowcy z IOP PAN zapraszają na spacer, podczas którego będzie można dowiedzieć się, co można znaleźć i czym można się zachwycić, wędrując jednymi z najbardziej znanych szlaków turystycznych Krakowa. Z kamieni można czytać jak z otwartej księgi, trzeba tylko rozglądać się dookoła i próbować zrozumieć świat przyrody.

Uwaga: w przypadku wyjątkowo niesprzyjającej pogody wycieczki mogą zostać odwołane/przełożone na inny termin.

Punkt początkowy spotkania 18.05.: Dziedziniec zewnętrzny Zamku na Wawelu (przy makiecie Wzgórza Wawelskiego).

Na spacer po Zakrzówku zaprasza dr M. Łaciak

W tym roku, w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki na PK odbędzie się także Dzień Wynalazków, organizowany przez spółkę celową Politechniki Krakowskiej INTECH PK. To cykliczne wydarzenie popularyzuje najciekawsze pomysły o charakterze wdrożeniowym oraz pokazujących jak przyjaznym, twórczym i kreatywnym miejscem jest Politechnika Krakowska. "Mamy czym się pochwalić" - powiedział prof. Dariusz Bogdał prorektor PK.

fot. M. Łaciak

fot. M. Łaciak

Posłuchaj prof. Dariusza Bogdała prorektora PK.

W ramach festiwalu mieszkańcy Krakowa będą mogli wziąć udział w darmowych konsultacjach logopedycznych. Konsultacje są skierowane do wszystkich, niezależnie od wieku:

Wszystkie osoby, które chciałyby o coś zapytać, mają jakieś dylematy logopedyczne, na przykład odnośnie rozwoju mowy swojego dziecka, jakichś trudności dyslektycznych, zaburzeń rozwoju, głębokich zaburzeń, którzy chcieliby zapytać o kwestie związane z wystąpieniami publicznymi

- zaprasza doktor Ewa Bielenda-Mazur z Instytutu Nauk o Zdrowiu.

Konsultacje trwają od czwartku do piątku w godzinach 11-14 na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej.
Z problemami z płynnym i zrozumiałym mówieniem zmagają się co raz częściej dzieci, a to może wpływać negatywnie na ich przyszłość w szkole czy w pracy.

Posłuchaj, co mówi doktor Ewa Bielenda-Mazur z Instytutu Nauk o Zdrowiu. fot. Maria Adamska

fot. Maria Adamska

W latach 2000-2004 głównym organizatorem festiwalu był Uniwersytet Jagielloński, za przygotowanie trzech kolejnych (2005-2007) odpowiadała Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, w latach 2008-2010 Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, a następnie Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (2011-2014), Uniwersytet Pedagogiczny (2015-2017), Akademia Krakowska im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (2018) i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (2019).

W 2020 roku ruszyły przygotowania do kolejnej edycji, które zatrzymał wybuch pandemii koronawirusa.

Po pięciu latach przerwy Festiwal Nauki i Sztuki wraca do Krakowa.

W tym roku zadanie koordynowania przygotowań powierzono Uniwersytetowi Jagiellońskiemu – Collegium Medicum.

Szczegóły oraz program festiwalu na stronie: https://fnis.krakow.pl

Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię