Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Dzień Twarogu w Radiu Kraków

2 czerwca to dzień twarogu, obchodzony od trzech lat ma promować tak niezwykły produkt jakim jest twaróg. Specyficzny i bardzo polski wyrób najlepiej smakuje zrobiony przez małych serowarów, chociaż są też niewielkie mleczarnie, które potrafią zrobić znakomity twaróg. Dlaczego akurat 2 czerwca to dzień, w którym cieszymy się z tego że częścią polskiej kuchni jest tak znakomity produkt, dający nieograniczone możliwości zastosowania? Bo tradycyjnie 2 czerwca dobrzy gospodarze wypuszczają krowy na łąki, a te mogą już jeść świeże i pachnące zioła i trawy. To bezpośrednio przekłada się na smak twarogu. Twaróg można jeść jako typowo śniadaniowe danie (raczej niespotykane w innych krajach), ale obiad z leniwymi w roli głównej również jest zacną propozycją. Desery? Najrozmaitsze serniki zadowolą każdego.

Gościem w Przystanku Kulinarnym był pomysłodawca ustanowienia Dnia Twarogu Gieno Mientkiewicz, dziennikarz kulinarny, kucharz, niestrudzony odkrywca smaków polskich serów oraz twórca nazwy polskie sery zagrodowe

Odmienne stany twarogowe, to coś co nasz gość uwielbia. Świeży twaróg to jedno, ale co można z nim zrobić dalej to dopiero kulinarna przygoda. Suszone, wędzone, leżakowane. Takie mogą być twarogi. Są też takie mecyje jak umrzyk, to kolejna wersja twarogu o niespotykanej nazwie, niesamowitym smaku a co najważniejsze taki specjał można zrobić samemu. Gieno podzielił się przepisem.

umrzyk foto. Gieno Mientkiewicz

umrzyk foto. Gieno Mientkiewicz

Paulina Bandura zaproponowała lekturę w sam raz na wakacje "Sekrety jedzenia" Andrzeja Fiedoruka

Autor:
Brak nazwy

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię