Część ekspozycji poświęcono stereotypom przez jaki postrzega się Romów w kulturze europejskiej. Obok złodzieja i włóczęgi są także wyobrażenia "romantyczne" - ludzi wolnych, artystów, wróżbitek. Wystawa nie omija także innych trudnych zagadnień, takich jak niewolnictwo oraz Holocaust.
Obecnie w Polsce mieszka około 20 tysięcy Romów i rozróżnia się dwa szczepy: Bergitka Roma oraz Polska Roma. Pierwsi to Romowie Karpaccy, którzy osiedlili się na południu Polski. Polska Roma z kolei, to grupa, która do lat 60. XX wieku prowadziła życie koczownicze. W 1964 roku władze PRL zmusiły ją do zmiany stylu życia.
Z tarnowskiego muzeum co roku wyrusza Tabor Pamięci Romów. Uczestnicy, dawnym zwyczajem, wędrują po drogach regionu. Odwiedzają miejsca związane z martyrologią tej barwnej społeczności. Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem i ściąga zainteresowanych z całego kraju.
Skarby Małopolski w Radiu Kraków, sobota o 18:05. Gość audycji: Patrycja Hajek z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska.