Istnieje wiele dowodów naukowych wskazujących, iż kontakt z przyrodą, przede wszystkim z lasem, pomaga w walce ze stresem, poprawia samopoczucie, pozwala chronić zdrowie psychiczne człowieka. Kąpiele leśne mogą być przydatne w walce z depresją, lękiem, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej oraz z deficytem uwagi. Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych w ramach projektu "Lasy dla życia" umożliwia seniorom oraz dzieciom niewidzącym i słabowidzącym kontakt z naturą. Dzięki wycieczkom mogą doświadczyć przyrody różnymi zmysłami. "Zetknęli się z wilgocią mchów, śpiewem ptaków i zapachem torfowisk" - powiedziała Zdzisława Kot-Malinowska.
Zanim dostępność przyrody dla osób z niepełnosprawnościami stała się modnym tematem i społecznym obowiązkiem, Lasy Państwowe — w tym Nadleśnictwo Nowy Targ — rozpoczęły systematyczne działania, by realnie otwierać las dla każdego. Dzięki pomostom i dobrze przygotowanej ścieżce, do rezerwatu "Bór na Czerwonym" może dostać się każdy. Leśnicy podczas zajęć edukacyjnych przekazują wiedzę o przyrodzie i wzajemnych zależnościach między ludźmi, a naturą.
Kąpiel leśna (jap. 森林浴; Shinrin-yoku) – to praktyka kontaktu ze środowiskiem leśnym, korzystnie oddziałująca na zdrowie i dobrostan na poziomie profilaktyki, wspomagania leczenia oraz rehabilitacji. Po raz pierwszy opisana została w Japonii w latach 90-tych ubiegłego wieku, gdzie też przeprowadzono pierwsze badania naukowe potwierdzające jej skuteczność. Wg badań naukowców z SGGW 10-minutowy pobyt w lesie obniża ciśnienie krwi, 20 minut – poprawia nastrój, 60 minut – wyostrza uwagę. Istnieje związek pomiędzy pobytem w lesie, a korzystnymi reakcjami immunologicznymi, w tym ekspresją białek antynowotworowych.Okazuje się, że w 1 m3 powietrza w zbiorowisku leśnym znajduje się 200-500 bakterii, podczas gdy w 1 m3 powietrza miejskiego jest ich znacznie więcej, bo aż 4000-8000.