- A
- A
- A
"Do kogo należy kosmos?" pyta Zygmunt Rytka na Miesiącu Fotografii
To pierwsza wystawa prac Zygmunta Rytki zrealizowana po jego śmierci z wykorzystaniem opracowanego cyfrowo archiwum artysty. Punkt wyjścia wystawy stanowi cykl "Fotowizja", którego główna część powstała w latach 1978–1983. O wystawie, którą oglądać można w dawnym Hotelu Cracovia z kuratorem Karolem Hordziejem rozmawia Justyna Nowicka.To był czas obejmujący końcówkę gierkowskiej idei stworzenia socjalistycznego społeczeństwa konsumpcyjnego, późniejszych strajków, walki o legalizację Solidarności oraz wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, a także czas nasilenia propagandy i medialnej manipulacji w kanałach informacyjnych sterowanych przez rządzących. W tym czasie Rytka rozpoczął realizację projektu opartego na fotografowaniu ekranu telewizora. Wykonał w ten sposób ponad pięć tysięcy zdjęć, w większości nigdy nie publikowanych. Fotografie te nie tylko ukazują klimat polityczny i kulturalny końcówki lat 70. i początku lat 80., ale też wykraczają daleko poza dosłowność, układając się w strumień niepokojących obrazów, jak gdyby wyciągniętych ze zbiorowej świadomości nowoczesnego społeczeństwa.
Tytułowe pytanie, zaczerpnięte z jednego z kadrów zawartych w cyklu Fotowizja, potraktować można jako wezwanie do samodzielnego gromadzenia i przetwarzania informacji, do wzięcia aparatu w swoje ręce. Jednocześnie obrazy znajdujące się w archiwum tego projektu rezonują z bieżącymi niepokojami dotyczącymi przyszłości ludzkości. W czasach, gdy coraz częściej rozmawiamy o apokaliptycznych scenariuszach, aktualne staje się pytanie, czy kosmos i nasze życie należą do nas?
Zygmunt Rytka (1947–2018) – artysta intermedialny związany ze środowiskiem polskiej neoawangardy lat 70. oraz późniejszym środowiskiem sztuki niezależnej lat 80. Autor cykli fotograficznych, filmów eksperymentalnych i prac wideo, a także powstałych po roku 2000 instalacji oraz obiektów. Opracowaniem archiwum artysty zajmuje się obecnie Fundacja Sztuk Wizualnych w Krakowie oraz Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ w Sokołowsku. Efekty pracy nad archiwum zobaczyć można na stronie internetowej pod adresem zygmuntrytka.pl
Dawny Hotel Cracovia
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
al. Focha 1
26.06. - 26.07.2020
czw.-pt. 15.00-19.00
sb.-nd. 11.00-19.00
jn//mat.prasowe
.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:16
Pochmurny piątek w Małopolsce
-
06:02
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 18.07
-
20:39
Ekstraklasa piłkarska - cel Bruk-Betu: na dłużej zagościć w gronie najlepszych
-
20:35
Ekstraklasa piłkarska - Cracovia bez Kallmana, Ghity i Rózgi, ale z ambitnym celem
-
20:28
1. liga piłkarska - intensywne lato w Wiśle Kraków
-
19:10
3 największe mity na temat współpracy z architektem wnętrz
-
19:06
Jak wybrać skuteczną roślinną odżywkę białkową do codziennej diety i treningu?
-
18:48
Gen. Strzelecki objął obowiązki dowódcy Wojsk Specjalnych
-
18:48
Za 20-25 lat świetliki mogą całkowicie zniknąć. Jakie są tego przyczyny?
-
18:25
Wszystkie odcienie emocji – trzeci tydzień Letniego Taniego Kinobrania 2025
-
17:21
Zapadła ostateczna decyzja ws. krynickiej porodówki
-
17:08
Jan Urban wchodzi do gry: czy ugasi pożar w kadrze?
-
16:33
"To dorobek całego życia". Seniorzy z Małopolski oszukani na ponad 200 tys. zł