W wystawie udział bierze 17 krakowskich artystów, m.in Marta Deskur, Grzegorz Sztwiertnia, Maria Pyrlik.
W czerwcu odbywa się się czwarta edycja Krakowskich Spotkań Artystycznych pod hasłem Tożsamość idei. Przez cały miesiąc różne krakowskie galerie, w tym Pałac Potockich, wypełnią wystawy sztuk wizualnych. Wydarzenie nie tylko prezentuje współczesne dzieła artystyczne, ale przede wszystkim stwarza pole dialogu pomiędzy twórcami a instytucjami kultury – to szansa na głębsze rozumienie lokalnej tożsamości artystycznej. Jedną z wystaw jest "MOC_PRZEMOC_NIEMOC_MOC" w galerii Pałacu Potockich.
- A
- A
- A
Do czego wzywa moc? 4. Krakowskie Spotkania Artystyczne w galerii Pałacu Potockich
W galerii Pałacu Potockich do 6 lipca w czynna jest wystawa zat. "MOC_PRZEMOC_NIEMOC_MOC". To jedna z odsłon projektu "Krakowskie Spotkania Artystyczne 2025", zainicjowanego przez krakowski oddział ZPAP. Ekspozycja gromadzi projekty fotograficzne, w tym także filmy, instalacje i kolaże. Wiodącym tematem wystawy jest tytułowa "moc", jej m.in ograniczenia, przekroczenia, wyzwania, próbę kontroli. Kuratorką i uczestniczką wystawy jest prof. Maria Luiza Pyrlik, wykładowczyni krakowskiej ASP.
- Od pierwszej sekundy naszego życia jesteśmy „uzależnieni” od mocy, mocy związanej z uwarunkowaniami genetycznymi, kulturowymi, społecznymi czy naturą. To wszystko ma niewątpliwy wpływ na nasze życie, nasz rozwój, który rodzi MOC. Każdego dnia budząc się ze snu jesteśmy zdani na konfrontację z siłami natury, ale nasz sen jest również zależny od różnych zjawisk: faz księżyca, oddziaływania żył wodnych, wyładowań atmosferycznych czy innych czynników, które budują albo osłabiają naszą MOC
- opowiada o idei wystawy jej kuratorka Maria Pyrlik.
Pyrlik pokazuje na wystawie swoje kolejne prace z cyklu Inwentaryzacje. Artystka od lat inwentaryzuje przy użyciu polaroidów przestrzenie podtrzymujące życie artystyczne, a przede wszystkim pracownie i mieszkania twórców. Przestrzenie prywatne i pół-prywatne, ale kluczowe dla rozwoju sztuki; niejednokrotnie tymczasowe i uwikłane w drastyczne przemiany tkanki miejskiej oraz polityki kulturalnej. Jej najnowsze Inwentaryzacje dokumentują działanie księgarni, która w maju zakończyła działalność w Pałacu Potockich.
Artyści biorący udział w wystawie: Maria Luiza Pyrlik - kuratorka, Grzegorz Banaszkiewicz & Jan Bujnowski, Teresa Bujnowska, Piotr Bujak, Halina Cader, Marta Deskur, Xawery Deskur, Mariusz Front, Krescenty Głazik, Irena Kalicka, Aleksandra Młynarczyk-Gemza, Andrzej Najder, Marcin Pawłowski, Zbigniew Sałaj, Mariusz Sołtysik, Dominik Stanisławski, Grzegorz Sztwiertnia.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:57
Miłość wielka jak góry. O nowej płycie i koncercie Fiśbandy
-
22:10
Prawdziwa historia św. Mikołaja. „To potężny patron, a nie dobrotliwy staruszek w czerwonym stroju”
-
19:19
Znamy szczegółowy terminarz mundialu 2026
-
19:14
Gospodarze w Wiśle bardzo gościnni
-
18:37
Ma 15 metrów i zdobi ją 500 nietłukących się baniek - rozbłysła choinka na Rynku Głównym w Krakowie
-
18:12
Największa choinka w Krakowie już rozbłysła!
-
17:41
Co się dzieje, gdy rządzą lamerzy
-
15:55
Puszcza z punktem, Wieczysta z trzema na koniec 2025 roku
-
15:36
150 Mikołajów odwiedziło małych pacjentów szpitala Żeromskiego
-
14:17
Tarnów oficjalnie wszedł do gry planszowej Monopoly. ZDJĘCIA
-
14:01
Mikołaj na Rynku, choinka już świeci. Tarnów gotowy na święta
-
13:02
Prawie 5 tysięcy rodzin wciąż czeka na Szlachetną Paczkę
-
11:31
Bożonarodzeniowy jarmark po raz pierwszy w Chrzanowie
-
11:00
Casablanca: mit, miłość i filozofia w czasach wojny