Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

„Day by Day" Ewy Rosiek - Buszko w Nowohuckim Centrum Kultury

Instalacje , papier washi , ceramika, fotografia także tkanina artystyczna znalazły się wystawie zat. „DAY by DAY …16071…” Ewy Rosiek-Buszko, absolwentki krakowskiej ASP, świętującej w 2023 roku jubileusz 45. lecia pracy twórczej. Artystka od lat tworzy autorskie papiery ręcznie czerpane, tkaninę i ceramikę unikatową. Maluje pastele i akwarele. Uczestniczyła w ponad 200 wystawach. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Wystawa prezentowana jest w Białej Galerii NCK. O wystawie i wielowątkowej twórczości artystki , o Śląsku, Lwowie, Krakowie i Mino w Japonii z Ewą Rosiek - Buszko w Kole kultury rozmawiała Jolanta Drużyńska.

Ewa Rosiek - Buszko na wystawie " Day by Day" w NCK/ fot.J.Drużyńska

J. Drużyńska rozmawia z E. Rosiek - Buszko

DAY by DAY
Mam ochotę dopisać podtytuł: WSZYSCY JESTEŚMY WYPADKOWĄ PRZESZŁOŚCI, A ŻYCIE JEST JAK PUDEŁKO PUZZLI. Z perspektywy czasu wydaje się, że nie ma wydarzeń przypadkowych. Finalnie wszystko układa się w całość tworząc obraz naszych działań. Nasz ślad. 2023 rok jest dla mnie szczególnym, 45-lecie pracy twórczej i moje 70-te urodziny. Wprost trudno mi uwierzyć, że upłynęło tyle lat.

Oficjalnie zacne rocznice, a prywatnie czas na podsumowania i refleksje zawodowe oraz życiowe. Moje życie rodzinne i sztuka przeplatają się bardzo mocno. Konieczność popatrzenia wstecz powoduje, że wciąż analizuję co po drodze wydarzyło się w moim życiu. Po drodze lub raczej na mojej drodze stawali ciekawi ludzie. Jedni mniej, inni bardziej pomocni i przyjaźni. Te spotkania były czasem pouczające, czasem raniące. Takie po prostu jest życie. Zamykam pewien etap. Bilans jest zadawalający. Sprawdziło się stwierdzenie, że trzeba marzyć i czerpać radość z tworzenia. Moja „papierowa nisza”, w której od lat tkwię z zachwytem, otwiera przede mną kolejne perspektywy w procesie tworzenia. Bez względu na to jak dalej potoczy się moje życie, to wszystko co do tej pory mi przyniosło jest fascynujące. Spełniona jako kobieta i matka, dopełniona wielką radością tworzenia jestem człowiekiem, który kocha życie i wciąż ma na nie ogromny apetyt. Z zachwytem i ciekawością przyglądam się moim wnuczętom, mimo woli szukając w nich okruchów siebie, kontynuacji, fascynującego dalszego ciągu.

fot. NCK

fot. NCK

Okres ostatnich trzech lat to trudny czas pandemiczny. Czas pełen refleksji, obaw, lęków, mierzenia się z samotnością, odcięciem od radosnego bycia razem. Artysta w gruncie rzeczy tworzy w samotności w ciszy pracowni, ale tym razem ta samotność nie była wyborem tylko koniecznością. Mimo wszystko to ważny okres, czas skupienia, wyciszenia oraz uświadomienia sobie co jest istotne w życiu. Niestety po pandemii to nie koniec trudnych emocji oraz zagrożeń w otaczającym nas Świecie.

Na tym etapie już wiem, że ŻYCIE TO GRA a ja staram się być jej aktywnym i uważnym uczestnikiem. I najważniejsze o czym muszę napisać w tym podsumowaniu.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy mnie w życiu wspierali, wierzyli w moje możliwości, otaczali mnie miłością. Wszystkim, którzy mnie dopingowali do poszukiwania właściwej drogi. Również tym, którzy działali wręcz przeciwnie, ale przez swoje działania prowokowali mnie do walki o siebie i swoją tożsamość artystyczną.

(   Ewa Rosiek-Buszko  Kraków 2023 ) 

fot.J.Drużyńska

fot.J.Drużyńska

Ewa Rosiek-Buszko – urodzona w Gliwicach, mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu ze specjalnością ceramika artystyczna. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz i Wydziale Grafiki – rysunek filmowy. Dyplom uzyskała w 1979 roku. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę – InSEA. Jest nauczycielem dyplomowanym. W latach 2002–2014 członek zarządu i wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Autorka warsztatów „Paper Gami” i idei projektu WASHI no FUSHIGI – TAJEMNICA PAPIERU, realizowanego w Polsce i Japonii w latach 2019–2020. Tworzy autorskie papiery ręcznie czerpane, tkaninę i ceramikę unikatową. Maluje pastele i akwarele. Współzałożycielka i kuratorka wystaw śląskiej Grupy Przekaz. Uczestniczyła w ponad 200 wystawach. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię